Новият кмет на Община Шумен Христо Христов, новоизбраните общински съветници и кметовете на кметства се събраха днес за първи път, за да положат тържествена клетва да спазват законите и да работят за благоденствието на гражданите на общината.
Първата сесия беше водена от доайена сред съветниците - Николай Калев /76 г./ от групата на БСП. Досегашният кмет два мандата Любомир Христов връчи на новия кмет Христо Христов кметската огърлица и ключа на Шумен. Той се обърна към наследника си с думите: "Направете така, че хората да ви повярват, загърбете егото си, работете за нашите граждани".
Новият кмет, от своя страна, благодари за силната подкрепа и оказаното доверие: "Това е най-ценното нещо, което получих на този вот и трябва да го оправдая. Няма да загърбя нито един проблем или идея, която сте ми споделили по време на срещите ни. Ще работя за чиста, подредена и благоденстваща община. Днес сме под погледите на всички шуменци и ние сме част от разрешаването на проблема. През диалог, аргументи и действия да постигнем нов подход в работата между общинската администрация и гражданите при вземането на решения за града".
От трибуната на сесийна зала съветникът Албена Иванова-Неделчева от ГЕРБ призова да се прояви единство и да се загърби политическото напрежение, за да се изгради нова визия за Шумен. Тя добави, че ще се бори за инвестиции в интелектуалния потенциал на младите хора.
„Проблемите пред Шумен са много и те не търпят отлагане. Това показва и резултатът от изборите, след като шуменци казаха ясно и недвусмислено, че желаят промяна. Гражданите са нетърпеливи и няма да има дълъг толеранс нито към кмета, нито към Общинския съвет“, добави Веселин Пенчев, общински съветник от „Левицата!“.
„Нашият апел и нашето предложение е да бъдем искрени в намеренията си и достойни в делата си“, обърна се към колегите си общинският съветник от ДПС Метин Джамбазов.
„Забравете за изборите, колкото по-бързо го направите, толкова по-бързо ще започнем да работим в името на хората, които са ни изпратили тук. Нека подхождаме добронамерено към идеите за Шумен, а не с егоизма – дали са мои или ваши“, каза Владимир Йолов от Местната коалиция „Движение България на гражданите“.
„Нашата група стои твърдо зад всичко, което проф. Христов каза по време на кампанията. Всички идеи имаха дълбоко социално измерение. Надявам се да видим всичко това и в програмата, която по закон трябва да бъде изработена в следващите месеци“, добави Иван Йонков от БСП.
Предстои с таен вот да бъде избран председател на Общинския съвет. Две са предложенията - адвокат Ивайло Илиев от ГЕРБ и Ася Аспарухова от ПП-ДБ.
Емблематични сгради ще светят в синьо днес от 17:30 ч. и ще бъдат озвучени със специално аудиопослание срещу насилието над и между деца. Инициативата е част от националната кампания „Бъди смел, бъди добър“ на Държавната агенция за закрила на детето и отбелязва 36 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. В Шумен ще бъде..
Днес облачността ще намалее, следобед на места до предимно слънчево. До обяд по северното Черноморие на места с превалявания от дъжд. Главно в Лудогорието и по поречието на река Дунав ще е мъгливо. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад. Максималните температури ще са между 17° и 22 °, по-ниски ще останат в районите с трайна мъгла. За..
· Разград · 9:00 – 16:00 ч. с. Веселец · Русе · 8:30 – 17:00 ч. с. Сандрово · 8:30 – 16:30 ч. с. Ценово, с. Стърмен, с. Джулюница, с. Караманово, с. Пиперково, с. Новград · 8:00 – 16:00 ч. с. Пепелина, с. Кошов, с. Червен, с. Табачка · 8:00 – 16:00 ч. с. Божичен, с. Красен, с...
31 декември (последният ден на тази година) и 2 януари (на следващата) са обявени еднократно с правителствено решение за неработни дни. Това каза министъра на финансите Теменужка Петкова. Решението е взето заради въвеждането на еврото в България в началото на следващата година. Досега единственият почивен ден около Нова година бе 1 януари (четвъртък).
Близо 1000 стоки с лога на защитени марки иззеха служители на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, съобщават от Областната дирекция на МВР в Шумен. Работата по случая е започнала преди време, след получена информация, че 27-годишен шуменец разпространява в страната и чужбина стоки с изключителни права. Полицаите проверили вчера..
Днес времето ще е предимно облачно с валежи от дъжд, които следобед ще се усилят. На места ще има по-значителни сумарни количества. Вятърът ще се обърне от север, а по-късно от изток, североизток и ще е умерен с поривист характер. Дневните температури ще са близки до сутрешните предимно между 7 и 12 градуса. За Шумен - около 10 градуса. Прогнозата..
Русе На 19.11.2025 г., от 15:00 ч. до 17:00 ч. са възможни смущения в района на с. Писанец: ТП 1, ТП 2, ТП 3, ТП 4, ТП 5, ТП „Почивна база Г.Генов“, ТП „ТКЗС Писанец 1“ , ВТП „Мобилтел“, ТП „ТКЗС Писанец 2 “, БКТП "Академия", БКТП "Земеделец", ТП „Помпена станция ВиК“; Обекти: "Свинеферма": Помпена станция ВиК, Културен Център, Метален..