„Най-красивите 20 тропически острова на света“ е заглавието на новата книга на приключенеца Пламен Тодоров. Той е роден в крайдунавския град Свищов. Определя го като малък, но красив град.
Посетил е 92 държави за 23 години. Решава да събере бележките от пътуванията си в книга. Разказва за далечни дестинации, които посещава сам или със семейството си. За себе си казва, че „пътуването е като болест“ и мисли за следващите дестинации.
Освен интересна и с красиви фотографии, книгата е полезно четиво за всеки, който иска да научи повече за специфичните обичаи на народите по света. На слушателите на Радио Шумен остава само да изберат маршрута си.
Чуйте интервю на Полина Караджова с Пламен Тодоров.
На 2 октомври светът отбелязва Международния ден на социалния педагог - сравнително нов празник, който се чества от 2009 година. Социалният педагог подпомага деца, младежи и възрастни в тяхното социално, емоционално и образователно развитие, особено когато те са в уязвимо положение или изпитват затруднения в адаптацията към средата. Почасови..
Българската икономика се нарежда на 56-то място в световна класация на канадския институт „Фрейзър“, който всяка година оценява икономиките на 165 държави в света. „България е между Гърция и Тайланд, което не е лошо постижение за страната“, каза икономистът Румен Гълъбинов пред Радио Шумен. Сред категориите за оценка България се представя..
Този принцип на определяне на такса смет за следващата година ще приложи община Шумен. Наредбата е качена в сайта на общината за обществено обсъждане до 29 октомври. Предложенията и измененията трябва да се изпратят в този срок. Информацията колко души живеят в едно жилище ще се взема служебно от националните регистри, но ако има неуточнена..
В празник на талантите ще се превърне откриването на новата учебна година в Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ – Шумен. Краткият концерт ще започне в 18:00 ч. пред Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. Събитието ще събере деца, родители и приятели на изкуството. Малко преди концерта..
След възвръщането на Южна Добруджа към България с Крайовския мирен договор през 1940 г. Силистра се превръща в културна столица на региона. Изследване, базирано на публикации във в. "Подем", излизал през тези години в региона, показва как градът бързо възстановява и развива културния си живот. Проучването е дело на дългогодишния журналист..
Два нови национални рекорда за България в свободното гмуркане постави шуменката Силвия Рашкова. Тя достигна дълбочина от 40 метра без плавници и съответно 64 метра в дисциплината свободно потапяне на Световното първенство в Кипър. В този спорт състезателите се спускат на десетки метри във водата без кислородни бутилки и допълнителен кислород...
Вече три години Елена Големанова от Русе сбъдва своите мечти в собствена сладкарница в далечна Португалия. Преди десет години тя отива в град Фару, който се намира на брега на Атлантическия океан, а на португалски знае да каже само „здравейте“ и „добър ден“. Благодарение на свои роднини, които живеят там, започва да напредва. Първата ѝ работа е в..