В търговищкия квартал „Бряг“ живее 82-годишният Стоичко Стоичков. Съседите му обаче го знаят като дядо Стоичко. Той е известен и заради това, че е превърнал дома си в музей на спомените. Пази, но и показва на любопитните предмети от стария бит. Те имат и сантиментална стойност за него, защото са били част от живота му.
Като в истински музей в двора на дядо Стоичко може да се видят диканя, паламарка, сърп, плуг с лемеж, точило и още много други някогашни оръдия на труда, които днес малко от нас могат да различат. 82-годишният мъж разказва историите на всяко от тях.
„Това е торбичката, с която съм ходил на училище и съм си пасял двете кончета в продължение на 7 години като ученик, това е пионерската ми връзка от 70 години“, показва милите си спомени Стоичко Стоичков.
В двора на дядо Стоичко е неговата житейската история – първо трудното детство, после земеделската работа със съпругата му по полетата на Омуртажкия край. Всичко му е още по-свидно след нейната смърт.
„Няма един предмет, до който аз не съм се докосвал, да не съм го използвал.. И това е било цели 70 години, от 10-12 години съм започнал, аз, когато ги подреждах, ги изживях всичките, скъпи ми са всичките“, казва още 82-годишният пазител на спомени.
През годините Стоичко бил учител по физкултура и треньор по борба, но страстта му към земеделската работа остава непреходна.
„Това е точило за точене на лемежи, на ножове, на тесли. Това е крината, мерна единица за жито, събираше мисля, че около 11 кг жито., машинката за мачкане на картофи, ето, слагат се картофките тука, натиска се, смачква се, изстисква се, вади се отново, пак се пълни. Това е паламарка, като придатък към сърпа, със сърпа се режат житените класове, а с паламарката се събират житените класове. Това е бакъра, дето носихме вода, това е колелото, което с този синджир изкарва вода от кладенеца. Това е диканята, тука са наредени кремъците, те вършат тази работа – най-важната, режат сламата, цялата повърхност е била с кремъци, отпред е изкривена нагоре, за да не затлачва сламата, тегли се тука с един синджир, конете или биволите вървят и цял ден или до обед обикалят хармана“, допълва той.
А железните колела, които днес украсяват пътеката, в миналото са били сред основните части на плуга за дълбоката оран.
„ Това са лемежите, ето горният и долният, това е тасът, това е обръщалото на плуга, когато трябва да се обърне браздата на обратно“, разказва с умиление възрастният мъж.
За съседите си Стоичко е непресъхващ извор на спомени, но и живата история на квартала.
„Дядо Стоичко е един изключително приятен, много начетен, интелигентен, интересува се от различни неща, целият квартал го познава, особено за годините си аз лично смятам, че е една изключителна интересна личност, която заслужава човек да познава“, казва Даниела Димитрова.
Дядо Стоичко вярва, че съкровищата му ще се предават на поколенията от двамата му сина, а междувременно с охота посреща гости – стар звънец известява пристигането им.
Чуйте историята на дядо Стоичко.
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..
Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите. Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..
20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..
На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..
Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената. Мненията бяха разнополюсни. От „Шумен е чист град и..
Повишение с около 30% на таксата за битови отпадъци планират в община Нови пазар. Промилите не са увеличавани от 2013 г. на фона на постоянно увеличаващите се разходи, обясни кметът Георги Георгиев. Дейността до момента е дофинансирана с 250 хиляди лева от общинския бюджет. След увеличението тези средства ще могат да се инвестират в други..