Над 100 събития в 14 български града включва тазгодишното единайсто издание на "Нощ на театрите". Артистични събития са организирани по повид инициативата в градовете редица български градове, сред коитоРусе, Шумен, Търговище, София, Пловдив и Варна. Събитията започват още от сутринта с представления за децата.
Нощта на театрите е е изпълнена с творчески срещи, разходки зад кулисите, импровизационен театър, танцови представления и различни работилници, в които хората да научат повече за театралното изкуство."Нощ на театрите" в България се осъществява с подкрепата на Национален Фонд "Култура" по "Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации'22" и на Министерство на културата.
Две представления ще може да види публиката в Търговище. От 11:00 ч. Държавен куклен театър Търговище ще представи пред зрителите „Малчуган на пътя“. От 19:00 на камерната сцена на Държавния драматичен театър в Търговище ще се състои премиерата на постановка по поставяната в цяла Европа пиеса за проблемите на подрастващите „Зелената котка“. Текстът излиза през 2012 г. и бързо става емблематичен за цяла вълна от ангажирана с темите и вълненията на младите хора в Румъния съвременна драматургия. Автор на пиесата е Елизе Вилк. Спектакълът е на Любомир Колаксъзов. Фокусира се върху шест невинни и същевременно жестоки младежи, които не просто разбират, че мечтите им са илюзия, но които вече нямат илюзии. В ролите са Лора Недялкова, Мартин Петков, Радослав Радев, Калина Малинова, Георги Начов и Елена Дечева, която е и автор на песните. Музиката е дело на композитора Христо Намлиев, а хореографията на Деница Николова.
Три представления ще могат да видят русенци в "Нощ на театрите". На камерната сцена на Драматичния театър "Сава Огнянов" ще се играе "ЮЗЪР". В центъра на представлението е обикновеният човек с новата зависимост от черния екран на смарт телефона или компютъра. С чувство за хумор около главния герой се завъртат едни от най-непосредствените теми на ежедневието ни. Режисьор е Боян Иванов, в ролята е Андрей Кожухаров. Началото е в 19:00 часа. София Ристевска пристига на русенска сцена от Република Северна Македония със стендъп комедията "СЀ ЗА ЖЕНИТЕ" за една незабравима Нощ на театрите и Стендъпа. С голяма доза ирония към отношението на обществото, София Ристевска се опитва да отговори на въпроса – каква е женската позиция в него. Начало е в 20:30 часа. Държавният куклен театър Русе представя постановката по разказа на Джани Родари "Кучето, което не можеше да лае", на режисьора Деница Дончева. Спектакълът е сред най-успешните продукции на Куклен театър Русе. Преди месец беше отличен със специална награда за колективна игра на Международния фестивал на театрите за деца в Босна и Херцеговина.
В Шумен Драматично-кукленият театър "Васил Друмев" ще представи премиера на спектакъла "Чими" от 11:00 ч. Драматизацията е на Мария Банова. Музиката - на Валерия Крачунова-Попова. Режисурата и сценография са дело на Мария Банова. От 19:00 ч. в големия салон ще се играе "Шушана". Режисьор на постановката е Благой Бойчев. Драматургията е дело на Светльо Томов и Благой Бойчев. Сценографията е на Анна Янакиева. Композитор е Добромир Кисьов. Спектакълът е с участието на Кръстю Лафазанов, Николай Желев, Антония Велева, Валентин Ченков, Росен Караджов, Катрил Лалова, Вилиана Димитрова.
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...
След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..
Ударно начало на новата година за историческия музей в Попово с реализирането на два проекта, спечелени пред Министерството на културата и с получаването на свидетелство, че културният институт е част от регистъра на социалните предприятия в България. Повече от 4 години експозицията в централната сграда на музея възхищава хиляди посетители, които са..
С репетиции на две нови представления започва годината за Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе. Първата постановка е с работното заглавие „Хора, места и вещи“ по пиесата на нашумелия британски драматург Дънкан Макмилан. След огромния международен успех текстът се поставя за първи път в България на сцената на русенския театър. Ефектната..