Рядко българският театър се обръща към темата за Холокоста. Още по-рядко текстовете за театър у нас и постановки представят на сцената положителни персонажи от ромската общност. И когато един спектакъл се осмели да го направи, представяйки на сцената много болка, страдание, надежда и човечност, си струва да му бъде обърнато внимание. Такъв е случаят с "Пораймос в три истории".
Пораймос е ромската дума за ромският Холокост или за ромският геноцид в хитлеристка Германия. През сцената в спектакъла се представят три монолога на ромски жени, които са спасявали човешки животи по време на терора на националсоциалистите.
Драматургичният текст е написан от Мария Касимова-Моасе по книгата на проф. Христо Кючуков "Ромските жени на Холокоста". Музиката в спектакъла е на Добромир Кисьов. Наталия Цекова е режисьор и актьор в спектакъла. На сцената са още Благица Стоименова и Ангелина Славова.
"Пораймос в три истории" трябваше да се играе в Смядово в Народно читалище "Братството" на 27 ноември, но заради лошите атмосферни условия и лишите условия за пътуване представлението в понеделник се отменя. Вероятно спектакълът ще може да бъде видян от жителите на Смядово и гостите на града през декември, но дата все още не е избрана, съобщи за Радио Шумен Наталия Цекова на 27 ноември.
Още чуйте от интервюто на Антоний Димов с Наталия Цекова.
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...
Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..
Представлението „Последният страстен любовник“ на Драматичния театър „Сава Огнянов“ – Русе стана най-награждаваният спектакъл на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. От осем отличия четири отидоха за постановката на режисьора Ивайло Ненов. Комедията спечели Голямата награда за цялостен спектакъл, а също и отличието за режисура, а..
Днес от 21:00 часа пред сградата на община Шумен ще се играе романтичната оперета „Кармозинела“. Преди 111 години в Шумен на 10 май е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Тази вечер шуменци и гостите на града ще може да видят спектакъла под режисурата на доцент Юлияна Панова. В ролята на Кармозинела..
Шумен със сигурност може да се нарече родното място на оперетата у нас, тъй като на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени над 30 заглавия, които..
Шумен отличи най-добрите комедийни спектакли на второто издание на театралния фестивал „Тодор Колев“. Голямата награда за цялостен спектакъл беше присъдена на „Последният страстен любовник“ на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Същата постановка донесе още три отличия: за режисура – Ивайло Ненов, за мъжка роля – Кадри Хабил и за женска роля..