Очаква се днес след 16:00 часа да бъде отменено бедственото положение в Шуменска област от областния управител проф. Добромир Добрев. Тежката обстановка в региона постепенно се нормализира. Усложнена остава ситуацията в общините Венец и Върбица. Това стана ясно на заседание на Областния щаб за изпълнение на областния план за защита при бедствия.
Както при бедствената ситуация през миналата седмица, и сега основен проблем е възстановяването на електрозахранването към населените места. По данни на „Електроразпределение Север“, тази сутрин 82 села на територията на областта остават без електрозахранване. Сериозна трудност за екипите на дружеството е достигането до крайната точка на авариите, защото междуселските пътища са непочистени и това затруднява придвижването. На много места екипите вървят пеша, което допълнително затруднява работата и забавя отстраняването на авариите. Към момента без ток са 17 населени места в община Хитрино, 11 в община Върбица, 4 в община Венец, 5 са селата без ток в община Каспичан, 2 в Каолиново, в община Шумен без ток са 11 села и в други 4 има частично захранване. Очакванията са до края на деня в голяма степен авариите да бъдат отстранени и населените места да имат захранване, като на терен работят по график 20 екипа. ВиК Шумен е в готовност да пусне водата при подаване на захранване. Тази сутрин по информация на дружеството 58 села нямат вода.
Според директора на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” комисар Иван Иванов през изминалото денонощие екипите са реагирали на 58 сигнала за евакуация на хора, закъсали автомобили и паднали дървета. В момента екипи работят в района на Велики Преслав, Върбица и Нови пазар за евакуация на хора в междуселски пътища.
По информация на Областно пътно управление остана затворен път Шумен-Разград, като се очаква движението да бъде пуснато в обедните часове. Отворен е пътя Шумен-Силистра за автомобили до 12 тона, очакванията са до няколко часа да е отворен за всички превозни средства. Работи се по третокласната пътна мрежа, която е трудно проходима и пътищата са разширяват. До 16 часа се очаква всички пътища от републиканската пътна мрежа да бъдат отворени. Няма проблеми с язовирите и реките на територията на областта, нивата се следят от екипи, на този етап има достатъчно свободен обем.
След анализа на ситуацията областният управител проф. Добромир Добрев съобщи, че проблемни остават общините Венец и особено община Върбица, с която няма връзка. От 16:00 часа днес бедственото положение ще бъде отменено във всички общини, като все още това не е решено за общините Венец и Върбица.
Използването на питейна вода за поливане, миене на улици, автомобили, балкони, както и пълнене на басейни на територията на селата Златар, Осмар и Суха река е забранил кметът на община Велики Преслав. Заповедта е в сила от края на миналата седмица и е за неопределено време. При неспазване на забраната нарушителят ще носи наказателна отговорност по..
Ансамбълът за народни песни и танци „Шумен“ взе участие в 65-ото издание на фолклорния фестивал „Hello! Schoten!“ в гр. Схотен, Белгия. В рамките на седемте фестивални дни шуменци представиха различни музикално-танцови програми, с които впечатлиха както публиката, така и останалите участници от Коста Рика, Уругвай, Кения, Турция, Испания и местните..
Фирмата изпълнител започна работа по аварията на новия довеждащ водопровод на Шумен. Това е първата голяма повреда, откакто съоръжението е подменено по европроект на стойност 126 млн. лв. Тестовият период продължава. Това съобщи Лъчезар Лалов - технически ръководител на фирмата изпълнител. Аварията е на Лот 1, където все още няма акт 16, за..
Започна ремонтът на отсечката от кръговото кръстовище на 7-ми километър през Лозево до моста по пътя за Новосел. Участъкът е 7 км и 200 метра. Стартът на дейностите беше даден от кмета на Шумен Христо Христов, заместника му по строителство Андреан Ваньов, кмета на Лозево Петър Атанасов и техническия директор на фирмата изпълнител Асен Тодоров...
22-годишен мъж е засечен да управлява мотоциклет след употреба на наркотици. Това съобщават от шуменската полиция. Проверката е извършена около 21:50 часа вчера на ул. „Владайско въстание“ в Шумен. Мъжът управлявал „Сузуки“ с варненска регистрация. С техническо средство е установено, че е взел наркотични вещества, като е отчетено наличие на амфетамин..
От днес до 25 юли в центъра на Шумен ще раздават бутилирана вода на гражданите. Акцията се организира заради прогнозите за много високи температури и заради предстоящото спиране на водата за 24 часа. Вода ще се раздава от 11:00 до 14:00 часа. Пунктовете ще са два - срещу сградата на Драматично-куклния театър „Васил Друмев“ и пред сградата на..
Без вода остават днес Шумен, кв. "Макак" и селата Панайот Волово и Белокопитово, съобщават от ВиК. Причината е авария на довеждащия водопровод от яз. "Тича". Спирането ще започне от 9:00 часа, а ремонтът се очаква да завърши в рамките на 24 часа. Според управителя на водното дружеството инж. Иван Пушкаров, се е появил дефект на мястото на заварката..