Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мама има работа

Платформата „Мама има работа“ помага на работещи жени за постигане на баланс между личния и служебен живот. Създадена е от работещи майки за работещи майки, за да си бъдат полезни с информация за трудовите им права и за да си помагат в решаването на различни проблеми свързани с работата, особено ако отглеждат малки деца.

Ето и пример: във фейсбук страницата "Мама има работа. momgotajob"  се провежда анкета, според която над 80% от майките не знаят, че Кодексът на труда им дава право да поискат гъвкаво работно време, ако отглеждат дете до 8 год.

Създател на платформата е Веселина Панайотов, която разказва, че идеята се ражда като резултат от личен опит.  Тя решава да замени корпоративния бизнес с по-гъвкава работа, която да и дава повече време за децата и семейството. След 15 години в корпоративния свят, днес Веселина Панайотова развива социален бизнес и подкрепя каузи, консултира и помага на други работещи жени.

Какви проблеми срещат най-често работещите жени и с какво си помагат? Чуйте полезна информация за реални казуси в интервю на Христина Димитрова с Веселина Панайотова.

От друга страна законодателството е направено по начин да не предпазва и работодателя, допълва Веселина Панайотова. Например кърмеща майка на дете до 8 месеца има право на 2 часа отпуск дневно и по 1 час при дете над 8 месеца, което кърми. Веселина Панайотова разказва, че когато поискала от работодателя си този отпуск, той пък поискал бележка от личен лекар, че кърми, каквато джипито не бил издавал никога в практиката си. Позовахме се на Световната здравна организация, която насърчава кърменето при жените, но идва следващия момент. Как ще разбере работодателят кога отпада правото на този отпуск, т.е кога жената е спряла кърменето?!

Ето защо, законодателството изисква добро познаване, но и ясни регламенти – е изводът от разговора с Веселина Панайотова от платформата „Мама има работа“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11

Душата на камъка

24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..

публикувано на 09.01.25 в 10:49
Данита Заричинова

Еколог: Инсинераторите са отживелица

Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..

публикувано на 09.01.25 в 08:34