Йордан Ефтимов е тазгодишният носител на Националната награда за лирика "Иван Пейчев". Тя ще му бъде връчена на церемония в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен след кратка церемония пред барелефа на Иван Пейчев. Доц. Ефтимов получава 3000 лв. и плакет „Ангелско перо“, изработен от скулптора Валерий Желязков. Наградата е присъдена на Йордан Ефтимов за стихосбирката му "Преди да измият кръвта", излязла от печат през 2022 г.
Йордан Ефтимов е български поет, литературовед и литературен критик, водещ на предавания за литература, доцент в Нов български университет. Роден е в Разград на 23.01 1971 г. Автор е на книгите „Метафизика на метафизиките“, „Единадесет индиански приказки“, „Африка/Числа“, „Опера нигра“, „Жена ми винаги казва“, „Сърцето не е създател“, „Доказани теории, окончателни експерименти“, „Преди да измият кръвта“. От 1993 г. с прекъсвания е редактор на „Литературен вестник“. Член е на редакционната колегия на списание „Език и литература“. Автор е на научнопопулярните книги „Антична литература“ и „Модернизъм“, както и на монографиите „Опроверганата добродетел: Опити върху Цветан Марангозов“ и „Двойното дъно на класиката“. Редактор е на „Увод в литературната теория“ на Тери Игълтън и на сборника „Литературни култури и социални митове“.
Председател на журито, присъдило наградата, е проф. Евдокия Борисова от Шуменския университет, която е и председател на Дружеството на писателите в Шумен. В журито са още критикът Митко Новков, поетесата Мирела Иванова, поетите Антонин Горчев и Тони Теллалов, доц. Юрий Проданов, доц. Надежда Цочева, проф. Добрин Добрев и Красимира Димитрова - представител на община Шумен. В конкурса за лирика тази година са участвали над 70 поети от цялата страна, сред тях са Едвин Сугарев, Палми Ранчев, Георги Гаврилов, Светозар Петров, Кръстьо Раленков, Валентин Дишев, Нинко Кирилов, Веселина Ангелова, Анита Златкова, Маламир Николов и др.
Организатори на Националната награда за лирика на името на Иван Пейчев за поредна година са Сдружението на българските писатели, Дружеството на писателите в Шумен, Община Шумен и др. Наградата се връчва през 2 години, от 2005 г. насам. Сред носителите й са Богдан Тетовски, Роза Боянова, Валери Станков, Кирил Гончев и Гриша Трифонов, Борислав Геронтиев, Антонин Горчев, Петър Чухов, Кристин Димитрова, Тони Теллалов.
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..