Йордан Ефтимов е тазгодишният носител на Националната награда за лирика "Иван Пейчев". Тя ще му бъде връчена на церемония в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен след кратка церемония пред барелефа на Иван Пейчев. Доц. Ефтимов получава 3000 лв. и плакет „Ангелско перо“, изработен от скулптора Валерий Желязков. Наградата е присъдена на Йордан Ефтимов за стихосбирката му "Преди да измият кръвта", излязла от печат през 2022 г.
Йордан Ефтимов е български поет, литературовед и литературен критик, водещ на предавания за литература, доцент в Нов български университет. Роден е в Разград на 23.01 1971 г. Автор е на книгите „Метафизика на метафизиките“, „Единадесет индиански приказки“, „Африка/Числа“, „Опера нигра“, „Жена ми винаги казва“, „Сърцето не е създател“, „Доказани теории, окончателни експерименти“, „Преди да измият кръвта“. От 1993 г. с прекъсвания е редактор на „Литературен вестник“. Член е на редакционната колегия на списание „Език и литература“. Автор е на научнопопулярните книги „Антична литература“ и „Модернизъм“, както и на монографиите „Опроверганата добродетел: Опити върху Цветан Марангозов“ и „Двойното дъно на класиката“. Редактор е на „Увод в литературната теория“ на Тери Игълтън и на сборника „Литературни култури и социални митове“.
Председател на журито, присъдило наградата, е проф. Евдокия Борисова от Шуменския университет, която е и председател на Дружеството на писателите в Шумен. В журито са още критикът Митко Новков, поетесата Мирела Иванова, поетите Антонин Горчев и Тони Теллалов, доц. Юрий Проданов, доц. Надежда Цочева, проф. Добрин Добрев и Красимира Димитрова - представител на община Шумен. В конкурса за лирика тази година са участвали над 70 поети от цялата страна, сред тях са Едвин Сугарев, Палми Ранчев, Георги Гаврилов, Светозар Петров, Кръстьо Раленков, Валентин Дишев, Нинко Кирилов, Веселина Ангелова, Анита Златкова, Маламир Николов и др.
Организатори на Националната награда за лирика на името на Иван Пейчев за поредна година са Сдружението на българските писатели, Дружеството на писателите в Шумен, Община Шумен и др. Наградата се връчва през 2 години, от 2005 г. насам. Сред носителите й са Богдан Тетовски, Роза Боянова, Валери Станков, Кирил Гончев и Гриша Трифонов, Борислав Геронтиев, Антонин Горчев, Петър Чухов, Кристин Димитрова, Тони Теллалов.
Посрещането на новата 2025 г. продължава с традиционния вече концерт на Държавната опера в Русе. Тази вечер публиката е поканена на „Нова година в малката Виена“. На сцената ще прозвучат любимите виенски валсове, маршове и полки, както и избрани певчески солови пиеси от незабравимите виенски оперети. Всичко това ще се случи благодарение на..
Хитове и шампанско от емоции предлага в първия си концерт за годината Симфониета Шумен. „Виенска гала“ е наречено събитието, което на една сцена тази вечер ще събере сопраното Валентина Корчакова, тенора Марио Николов и диригента Юли Дамянов. Солистите са едни от най-известните гласове, които изпълняват оперети и мюзикъли. Марио Николов е..
Изключително сърдечен и интелигентен човек, който раздава любов. Това изречение съставиха за своя преподавател част от студентите на проф. д-р Ростислава Тодорова-Енчева от Шуменския университет, която си тръгна от нас миналата година на Богоявление. 30 от нейните възпитаници подредиха изложба в памет на своя учител, който си отиде само на 48..
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..