Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Ростислава

Снимка: shu.bg

Стотици шуменци се събраха в храма "Свети Три Светители", за да се сбогуват с проф. Ростислава Тодорова-Енчева. Тя бе обичан преподавател от Шуменския университет, изтъкнат изкуствовед и богослов. 

„Ростислава трябва да бъде запомнена като една прекрасна жена. Вечно усмихната и стилна. Аз така я помня. Жалко, че си отиде толкова млада“, каза бившият ректор на Шуменския университет проф. Добрин Добрев.

„Проф. Енчева бе един изключителен човек и преподавател. Много фин и изтънчен. С много добър усет за естетика и за красивото, с много отношение към работата си“, добави доц. Росица Михайлова, декан на Педагогическия факултет.

„Ростислава беше човек, който живееше с изкуството, с красивите неща“, разказа Деян Ефтимов, директор на шуменската художествена галерия.

„Освен колега и приятел, за мен тя си остава един изключително слънчев човек. Всички сме така покрусени“, каза художникът Валентин Кулев.

„Ростислава бе много светъл, много добър и много вярващ човек, готов да помогне на всички. Светлина за душата ѝ и Бог да прости“, добави общинският съветник Даниела Русева.

След дълго и тежко боледуване проф. Ростислава Тодорова-Енчева почина на Йордановден. Акцент в цялата ѝ научна кариера бе византийското и поствизантийското изкуство, както и историята на православното изкуство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ветрогенератори около село

Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората.  Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..

публикувано на 28.11.24 в 11:44

Съкровището на Дядо Драгой

Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..

публикувано на 28.11.24 в 09:30

Медията на различните на 10

10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София.  Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

Депутатите не свършиха нищо, пълен цирк

Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..

публикувано на 27.11.24 в 15:11

Търсят се белите ангели

Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ".  Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина.  За втора година фондацията ще присъди и наградата..

публикувано на 27.11.24 в 09:40

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09