Остров на свободата и оранжерия за редки цветя – така Ангел Ройбов нарича интерната в село Варненци, едно от 3-те специални училища в страната, в които със съдебно решение се настаняват момчета, извършили противообществени прояви.
Това е единственият у нас Социално-педагогически интернат. Има и две възпитателни училища-интернати до 12 клас. Интернатите осъществяват корекционно-възпитателна работа, за да може след завършването на образованието младежите да се реинтегрират успешно в обществото.
Нашата кауза е да спасяваме живот, това казва за работата на екипа си директорът на институцията Ангел Ройбов и е убеден, че интернатите нямат алтернатива. Деца, сгрешили пътя, винаги ще има, а тези деца влизат с тежки дефицити при тях. В този случай трябва да има кой да говори на техния език. Говорим за правилни и неправилни неща, не как да откраднеш 20 лв, а как да направиш така, че да ги изкараш. Плачем заедно, смеем се заедно, побеждаваме заедно и губим заедно, но се учим да губим правилно.
Спортът е един от начините тези момчета да създадат общност и да придобият идентичност, разказва Ройбов и с гордост споделя че са 10-кратни областни шампиони по тенис на маса и това са само част от успехите им.Сред възпитаниците на интерната има юристи, певци, военни с няколко мисии в чужбина и настоящи възпитатели.
Ангел Ройбов е свързан с интерната във Варненци вече 26 години, първо като учител, а от 2009 година и като директор. Преди да започне работа във възпитателното училище е работил като треньор по борба в Швейцария и в Тунис.
Как, освен с учебни занятия, се превъзпитават момчетата, сгрешили пътя? За живота и работата в Социално-педагогически интернат, за нуждата от подобни заведения, за каузата да спасяваш животи, чуйте в разговора на Христина Димитрова с директора на Социално-педагогически интернат „Хр. Ботев“ във Варненци Ангел Ройбов.
Ежедневно милиони хора разчитат на спешния телефон 112, а днес обръщаме по-специално внимание на неговата важност. През 2009 г. 11 февруари е обявен за Европейски ден на телефон 112. Телефонът за спешни повиквания позволява на гражданите във всички страни от Европейския съюз и България да получат бърза и навременна помощ от полицията,..
След като на 24 януари в Хърватия започна общонационален бойкот на някои от големите търговски вериги, верижна реакция последва в повечето страни на Балканите. Доводът навсякъде са високите цени най-вече в големите търговски вериги, които са смятани за необосновани. В България тази верижна реакция ще „навести“ потребителите на 13 февруари,..
Може 1 март да ви се струва далеч, но първите продавачи на мартеници вече украсиха в бяло и червено центъра на Шумен. Цените са от левче до 20 лева за най-големите, с които може да украсите дома си. Изобилства от модели и лични хрумвания на продавачите, още повече, че някои са и майстори на мартеници, а не прекупвачи. Като Мариела Василева,..
Над 160 кошера има в пчелното си стопанство в село Кривня Фатме Наим. Тя навлиза в занаята като „чирак“ в Италия, а вече над 10 години у нас се занимава с пчелите, кошерите и ваденето на мед. Миналата година не е била от лесните. Медът, който е успяла да извади е бил наполовина от обичайното, което успяват да произведат "нейните момичета",..
Бойкотът е силен инструмент за заостряне на вниманието върху даден проблем, но решенията оттам нататък са въпрос на много по-различен и смислен разговор, заяви за Радио Шумен Богомил Николов, изпълнителен директор на Българската национална асоциация „Активни потребители“, по повод готвения бойкот срещу търговските вериги на 13 февруари (четвъртък)...
По 54 измами са работили разследващи полицаи в област Шумен през миналата година. 8 от тях, колкото и през предходната година, са на възрастни хора, които са повярвали на старите схеми „пари за лечение на близък“ или „помощ на полицията“. На фона на устойчивост на телефонните мошеничества, се появяват и нови схеми, в които жертва стават и..
Татяна Терзиева е родена в третия по големина град на Казахстан, живее като дете в Северен Кавказ, но сърцето й винаги е било българско. Татяна, с моминска фамилия Чендева, е кримска българка и подчертава това с нескрита гордост. В края на 19 век предците й бягат от османските нашественици и се заселват в южната част на Кримския полуостров, където..