Зимата не е лек сезон за климатиците и много хора се чудят какво се случва с климатика им, когато изведнъж започне да духа студено, да замръзва или да издава странни звуци.
Функцията за размразяване или по-позната като „дефрост“, не е проблем с климатика, а негов режим, който има за цел да размрази топлообменника на външното тяло. Целта на размразяването е да предпази климатика от получилия се скреж и лед през зимата. В своята същност това представлява автоматично превключване в режим на охлаждане, което води до затопляне на външния топлообменник и неговото размразяване.
Ефективността на климатика е пряко зависима от външната температура. В зависимост от класа на машината при минусови температури може да се загуби до половината мощност. От клиентите това се забелязва като невъзможност на климатика да ги стопли, дори при зададена висока температура. Затова, като за начало, климатикът трябва да е правилно оразмерен, за да не бъде студено през зимата. Тоест, винаги когато избирате климатик за отопление, той трябва да има аванс при мощността.
Например, ако стаята ви е 40 кв. м и вие изберете климатик, който се препоръчва за 40 квадрата в режим на охлаждане и 37 квадрата в режим на отопление, при охлаждането няма да срещате затруднения, но при отоплението е възможно уредът да се затруднява. Съветът ни е да се ориентирате към модел, който безпроблемно да покрива площта на вашето помещение с малък аванс: например до 47 кв. при охлаждане и 45 кв. при отопление. Може да решите, че това е ненужно оскъпяване, но всъщност чрез този аванс, който давате на машината през зимата, няма да имате проблем с отоплението и няма да останете на студено.
Най-доброто решение за климатика през зимата е той да не се изключва, дори когато не сте си у дома. А ако много държите да спестите някой лев, което все пак е разбираемо, е по-добре да го оставите на по-ниски градуси, отколкото да го изключите. Така консумацията на електричество е минимална, а домът ви няма да изстине. Оптималните настройки на климатика, когато не сме си у дома, са температура 18°, а когато сме си вкъщи, е добре температурата да е между 22°-25°.
Патронния си празник празнува днес Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“. По този повод паметникът „Създатели на българската държава“ ще свети в лилаво тази вечер. "Днес университетът е място, където пламъкът на знанието се подхранва и предава от поколение на поколение", каза ректорът проф. дн Наталия Витанова. Учебното заведение..
Административно наказание 1000 лева глоба получи мъж от шуменското село Градище, уличен в бракониерство на два благородни елена. Единият бил открит мъртъв в землището на село Белокопитово през февруари 2023 г., а другият край село Градище на 9 септември 2024 година. При втория случай извършителят Х.Х. (на 25 г.) бил заварен на място да разфасова дивеча..
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов поставя началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“, която цели да насърчи изявени деца и младежи от общината. Всеки месец кметът ще поздравява деца, ученици и младежи с безспорни успехи във всички сфери. Първото издание на инициативата ще е в сряда, 21 май, от 10:00 ч. в общината...
Община Шумен въвежда временна организация на движение във връзка с тържественото връчване на „Награда на Шумен за образование и наука“ за 2024 г., честванията за 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянката книжовност и провеждане на абитуриентските балове. За времето от 8:00 часа..
Децата от Девето основно училище „Панайот Волов“ в Шумен се поздравиха с поредна победа и спечелиха състезанието на младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец“, което се проведе за единадесети път в Свиленград. Под ръководството на треньора Слави Димов те записаха първи места и в двете дисциплини „Бойно разгръщане на състезателна пътека“ и „400..
60 трудови злополуки са регистрирани в Шуменска област през 2024 г., като 52 от тях са станали по време на работа, а останалите – при отиване или връщане от работа. Най-много са трудовите злополуки в дейността производство на метални изделия, събиране и пречистване на води и производство на електрически съоръжения. Това съобщи..
В Световния ден на пчелата деца от Детска градина „Пчелица“ в Шумен бяха на гости в кметския кабинет. Димитър и Еджем имаха възможността да седнат на стола на кмета проф. Христо Христов и да споделят своите цели, ако те бяха кмет на община Шумен. Димитър заяви, че като кмет би желал да има повече време за почивка на децата, а Еджем поиска повече..