Две изложби за българското показва тази вечер Регионалният исторически музей в Разград. И двете са посветени на 146-та годишнина от Освобождението на града от османска власт.
Първата експозиция представя авторската изложба на майстора везбар Детелина Дачева, озаглавена „Българските носии и техните съвременни варианти“.
Втората е от колекцията на Регионалния исторически музей в Русе, наречена „Пафтите – вселена от знаци“.
Детелина Дачева се занимава от години с везба на български шевици и прави възстановки на стари и изгубени носии, които днес са намерили дом не само в България, но и в чужбина.
За изложбата в Разград тя е подготвила 10 носии от Видинско, Ломско, Плевенско, и няколко от шопския край. Всички те са възстановки на костюми от края на 18 век.
Майсторката показва носиите с манофил, в които всичко е бродерия, няма готови елементи, които да довършат украсата.
„Звездата“ в експозицията е невестинската риза, възстановена по снимки, които са изпратени от музея „Виктория и Албърт“ в Лондон, където се съхранява оригинала, вероятно ушит между 1830-1860 година.
Изложбата с възстановените народни носии на майсторката по везба Детелина Дачева ще остане в разградския музей до 20 февруари.
Експозицията от фонда на русенския музей, която разкрива символиката на българските пафти, ще може да се разгледа до края на март.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Детелина Дачева.
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...
След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..
Ударно начало на новата година за историческия музей в Попово с реализирането на два проекта, спечелени пред Министерството на културата и с получаването на свидетелство, че културният институт е част от регистъра на социалните предприятия в България. Повече от 4 години експозицията в централната сграда на музея възхищава хиляди посетители, които са..
С репетиции на две нови представления започва годината за Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе. Първата постановка е с работното заглавие „Хора, места и вещи“ по пиесата на нашумелия британски драматург Дънкан Макмилан. След огромния международен успех текстът се поставя за първи път в България на сцената на русенския театър. Ефектната..