Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две изложби за Освобождението

Снимка: РИМ-Разград

Две изложби за българското показва тази вечер Регионалният исторически музей в Разград. И двете са посветени на 146-та годишнина от Освобождението на града от османска власт. 

Първата експозиция представя авторската изложба на майстора везбар Детелина Дачева, озаглавена „Българските носии и техните съвременни варианти“.

Втората е от колекцията на Регионалния исторически музей в Русе, наречена „Пафтите – вселена от знаци“.

Детелина Дачева се занимава от години с везба на български шевици и прави възстановки на стари и изгубени носии, които днес са намерили дом не само в България, но и в чужбина. 

За изложбата в Разград тя е подготвила 10 носии от Видинско, Ломско, Плевенско, и няколко от шопския край. Всички те са възстановки на костюми от края на 18 век.

Майсторката показва носиите с манофил, в които всичко е бродерия, няма готови елементи, които да довършат украсата. 

„Звездата“ в експозицията е невестинската риза, възстановена по снимки, които са изпратени от музея „Виктория и Албърт“ в Лондон, където се съхранява оригинала, вероятно ушит между 1830-1860 година. 

Изложбата с възстановените народни носии на майсторката по везба Детелина Дачева ще остане в разградския музей до 20 февруари. 

Експозицията от фонда на русенския музей, която разкрива символиката на българските пафти, ще може да се разгледа до края на март. 

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Детелина Дачева.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълшебната арфа на Яна Дойнова

Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..

публикувано на 15.07.25 в 08:37

Мелодии за душата

„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..

публикувано на 10.07.25 в 08:49

„Кармозинела“ на крепостта

Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...

публикувано на 09.07.25 в 10:11

Спомен за Ростислава

Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..

публикувано на 04.07.25 в 09:34

Комедията, която обра наградите

Представлението „Последният страстен любовник“ на Драматичния театър „Сава Огнянов“ – Русе стана най-награждаваният спектакъл на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. От осем отличия четири отидоха за постановката на режисьора Ивайло Ненов. Комедията спечели Голямата награда за цялостен спектакъл, а също и отличието за режисура, а..

публикувано на 04.07.25 в 08:30

Оперета под звездите

Днес от 21:00 часа пред сградата на община Шумен ще се играе романтичната оперета „Кармозинела“.  Преди 111 години в Шумен на 10 май е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Тази вечер шуменци и гостите на града ще може да видят спектакъла под режисурата на доцент Юлияна Панова.  В ролята на Кармозинела..

публикувано на 03.07.25 в 12:00

„Кармозинела“ изгрява на сцената

Шумен със сигурност може да се нарече родното място на оперетата у нас, тъй като на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени над 30 заглавия, които..

публикувано на 03.07.25 в 09:08