Множество учени мечтаеха да видят старопрестолна Плиска отвисоко. Покойният проф. Рашо Рашев направи снимки от самолет, но не успя да разбере колко населена е била първата българска столица.
Ново изследване на Плиска ще извърши доц. д-р Андрей Аладжов от Археологическия институт с музей при БАН. Тази година старините ще бъдат сканирани с лазерен скенер, предстои и облитане със самолет слидар. В момента се извършва геофизично изследване, което позволява да се проникне в дълбочина до 5-6 м в културните пластове на първата ни столица.
Плиска е най-големият ранносредновековен град в Европа, първият каменен град и той се простира на 23 кв. км. Вече шеста година учените от БАН извършват магнитометрично изследване на старопрестолния град, което покрива почти цялата площ на Плиска и в момента това е най-голямото площно геофизично проучване на археологически обект в Европа. С него са заети най-добрите специалисти не само от Стария континент. Това са геофизици и археолози от университета Масарик в Бърно, Чехия и от изследователския институт „Лудвиг Болцман“ във Виена, Австрия.
Проучванията показват, че Плиска е много добре структуриран град. Още от самото начало има зададен градоустройствен план, по който е създаден, казва доц. Андрей Аладжов. С него разговаря Станислав Буковалов.
Велики вторник, отреден за смирение и за осмисляне на милосърдието, ни дава и пример как да благотворим. От 18:00 часа в читалище „Пробуда-1928“ в Каспичан самодейци ще изнесат концерт. Така те подават ръка на художествения ръководител и хореограф Тодор Ганчев, идеен създател на Националния фестивал „Автентични ритми”. Той води битка с тежко..
Иван Димитранов от Силистра е индиректно свързан с кулинарията. Той не е готвач, а работи като сервитьор на круизни кораби. В свободното си време е актьор - аматьор. Поразителната прилика с кулинарния гуру Ути Бъчваров откриваме при гостуването му в Радио Шумен, но Иван е кажи-речи на половината години на популярния готвач. Поводът да е в..
В Шумен завършиха състезанията по информатика. Миналата седмица градът бе домакин на Международния турнир по информатика за напреднали „Джон Атанасов“ (IATI) и на Националните пролетни състезания по информатика. Днес организаторите на турнирите представиха резултатите на шуменските участници. Чуйте репортаж на Росица Арабаджиева.
32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности. Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем“. „Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост, затова трябва да сме много внимателни как..
Любители на моторите се събират днес в Тутракан, а сред тях е и цяло семейство, това на зам.кмета на дунавския град Васил Дойнов. Той, съпругата му Теодора и синовете му Томислав на 8 и Цветелин на 5 години, са фенове на моторите. Разбира се, виновникът за тази любов към свободата на две колела е бащата. Както се случва при мнозина,..
Ден преди утрешния празник Цветница, празнуваме Лазарова събота или Лазаровден. Ден, в който си спомняме едно от основните чудеса, извършени от Исус - възкресението на Лазар, четири дни след смъртта му. Днес основният обичай е лазаруването, в което участват млади неомъжени жени, лазарки. Те обикалят къщите, пеят обредни лазарски песни и..
Необходимостта от дигитално евро както на микро, така и на макрониво става все по-убедителна. На първото то ще се яви като поредното общоевропейско благо за потребителите в еврозоната, а на второто е важен инструмент за монетарната еманципаципация на Стария континент от Америка. Чуйте повече в коментара на Петър Нейков, базиран на публикации..