Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соколарски празник в Разград

Международен празник "Свети Трифон - Соколарска надпревара"  ще се проведе за първи път в Разград на 1 февруари. Идеята градът да бъде домакин на подобно събитие е на тримата млади предприемачи Андрей Андреев, Джипо Джипов и Христофор Илиев, които преди няколко години възстановиха традицията за ритуално хвърляне на кръста на Йордановден във водите на язовир "Пчелина.

Соколарският празник предвижда състезания с грабливите птици, за което в Разград пристигат членове на Българския соколарски съюз и на Румънската Соколарска асоциация. 

Събитието цели да популяризира древната българска традиция на соколарството, познато от хилядолетия по нашите земи и да възпитава любов у децата към дивите птици, обясни единият от организаторите Андрей Андреев. 

Не е случаен и изборът на датата 1 февруари. На този ден се почита паметта на Свети Трифон, който е покровител не само на лозарите и винарите, но и на соколарите. Празникът „Свети Трифон - Соколарска надпревара“ започва с курбан в 11 часа на поляната в местността „Пчелина“.

Подробности за каузата на българските соколари, за състезателните дисциплини в атрактивното и първо по рода си събитие в Разград, разказва Андрей Андреев. Той е член на Българския соколарски съюз, притежава и ферма за eкзотични птици и животни. Интервю на Христина Димитрова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

И с увреждане може да се работи

Кристофър Пенчев и Деница Маринова от шуменския квартал "Мътница" се раждат с орисията – детска церебрална парализа. Болестта докосва двигателните им възможности, но не и желанието им за работа. 20-годишният Кристофър ходи с патерица, но вече е успял да навърти първите 9 месеца трудов стаж. Зад гърба на 28-годишното момиче пък са 3  години и 8 месеца..

публикувано на 10.09.25 в 13:50

Баскетбол с кауза

Шумен ще е домакин на Четвъртия национален стрийтбол турнир Shumen GT 3x3. Събитието се организира от Фондация „Гален Темелков“, а събраните средства ще бъдат насочени към основния проект на организацията „Пътят на Хипократ“. Младежката неправителствена организация със седалище в Плиска повече от 5 години помага с различни по характер инициативи на..

публикувано на 10.09.25 в 08:43

Мочурище в слънчогледа

Отново са наводнени земи, които обработва земеделската кооперация в шуменското село Троица. В мочурището не може да влезе комбайн и декари от слънчогледовите насаждения не могат да се приберат, което е загуба за земеделеца и за собствениците на земи. Преди 2 години  ви разказахме за наводняване на земеделски площи в с. Троица. И тогава, и сега..

публикувано на 10.09.25 в 08:25

Неделно училище вдъхновява децата

Социална работилница за деца и семейства ще организират тази есен в Неделното училище в Русе. Целта е да се създаде общност на деца и родители, които ще  се включат в изработка на изделия, от които ще се получават приходи. Ще се правят молитвени броеници по светогорски стил, свещи, кръстчета, икони, рисувани камъни. Преди това желаещите ще преминат през..

публикувано на 09.09.25 в 08:39

Без телефони в час?

По-добра концентрация, повече внимание върху учебния процес, както и насърчаване на директната комуникация и развитие на социалните умения и самоконтрола. Това са част от ползите, които ще има забраната на телефоните в училище, каза за Радио Шумен училищния психолог от ОУ „Иван Вазов“ в Русе – Елена Минкова. Според нея е нужно на децата да се даде..

публикувано на 08.09.25 в 15:15

Когато измамата идва с SMS

На всички ни се е случвало да получаваме нежелано текстово съобщение, че имаме непотърсена пратка, която трябва да пренасочим, като последваме линка в съобщението. Или че трябва да потвърдим банковите си детайли, тъй като е имало хакерска атака към банката, на която сме клиент.  Примерите са много. Но подобни съобщения са измамнически текстове,..

публикувано на 06.09.25 в 15:45

Кървавата бразда на Добруджа

„Кървавата бразда на Добруджа“ е книгата на Радостин Мирков от Добрич, която разказва една от най-покъртителните истории за мъка, болка, мъченичество и смърт на хиляди българи.  През август 1916 година, две седмици преди България да обяви война на Румъния, започва едно от най-чудовищните масови престъпления срещу българите. Румънските правителствени..

публикувано на 06.09.25 в 09:00