С откриването на документална изложба в Народното читалище „Напредък“ в Шумен започнаха честванията на 185-ата годишнина от рождението на възрожденеца Илия Рашков Блъсков.
Книжовникът е роден в Клисура в семейството на учителя Рашко Блъсков. Образование получава при баща си в Девня, в Русе и в Шумен (при Добри Войников и Анастас Гранитски). Известно време работи като чирак в манифактурен магазин, аптекарски ученик и в занаятчийски работилници.
От 1860 г. в продължение на дълги години е учител и просветен деец в Шумен, книжар и книгоиздател.
Автор на повестите „Изгубена Станка“ и „Злочеста Кръстинка“. През 1869 г. става един от основателите на читалище „Напредък“. За известно време е пътуващ книжар, което му позволява да се запознае с Матей Преображенски - Миткалото.
Илия Блъсков е редактор на сп. „Градинка“, пише статии, църковни слова, разкази, повести, издател е на календари.
След Освобождението е училищен инспектор, преподавател в девическата гимназия и Учителския институт в Шумен.
Програмата, посветена на годишнината от рождението на Илия Блъсков, продължава на 9 февруари, когато е неговият рожден ден. Тогава е подготвено тържество край единствения паметник на Блъсков в едноименното шуменско село.
На 12 февруари ще има лектория с участието на хор „Планинско ехо“ и възпитани на НУ „Илия Блъсков“.
На 21 февруари, когато по стар стил е рождението на възрожденеца, ще бъдат поднесени цветя на паметната му плоча в двора на храма „Св. Три Светители“ в Шумен.
Миглена Стефанова разговаря с Розалина Стефанова - секретар на Народно читалище „Напредък“, известно в миналото като Долномахлянското читалище на Шумен.
Чуйте още от прикачения файл.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..