С гостуваща изложба на български и чужди творци ще бъде открит новият сезон в Художествената галерия в Силистра.
В петото издание на Международната експозиция на визуалните изкуства участват 26 професионални художници, сред тях автори от Румъния, Гърция, Испания и Молдова.
Всеки от тях представя по едно съвременно визуално послание, свързано с най-новите европейски тенденции в изобразителното изкуство.
Изложбата ще бъде открита в 17:00 ч. тази вечер и ще остане в силистренската галерия до 20 февруари.
Предсватбената моминска традиция Къносване на булка - „Къна геджеси“ бе представена на празника „Кралевско веселие“ в търговищкото село Кралево. Това бе основният акцент на второто издание на празника, организиран от Народно читалище „Пробуда “ в Кралево, със съдействието на кметството и община Търговище. Събитието се съфинансира по програма „Култура..
За първи път в пространството на галерията в шуменската библиотека своите картини подрежда художникът Александър Величков. Изложбата е наречена „Следа от лято“ и събира творбите от всички периоди на творчеството му и изявата му като артист. Заглавието на експозицията е условно и се отнася до всички лета, които са оставили следа в нас, казва..
По случай професионалния празник на архивните служители Държавният архив в Силистра представи изложба с новопостъпили дарения. Сред тях са документи и снимки, свързани с историята на града, значими личности и културни институции. Експозицията е и израз на признателност към дарителите, които съхраняват местната памет. Силистренският държавен..
Международното биенале „Изкуството на миниатюрата“ – Русе откри своето 10 издание в Художествена галерия – Русе. Церемонията по награждаването се състоя в присъствието на художници от страната и Румъния, и множество почитатели и ценители. Голямата награда на Биеналето беше присъдена на Ерик Маре от Франция за творбата „Помня“...
Димитър Димитров от малкото антоновско село Любичево учреди сдружение, което функционира като читалище. Прави фестивали, има състави, участва в десетки събития, организира и благотворителни концерти. Нещо като частно читалище, изцяло финансирано от 45-годишният мъж. И това не е всичко - оборудвал е собствен имот за целите на културно-просветната..
Специален концерт, посветен на 255 години от рождението на Лудвиг ван Бетовен, предлага на своята публика Симфониета Шумен. В програмата ще прозвучат три шедьовъра, които показват различни лица на композитора: драматичната и въздействаща Увертюра „Егмонт“, бляскавият и енергичен Концерт за пиано и оркестър №1 до мажор и вдъхновяващата Симфония..
Читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен е домакин на изложба за чешкия композитор Леош Яначек и неговото семейство. Експозицията „Как се живееше у Яначкови“ще бъде представена от директора на Чешкия център Радка Рубилина. Откриването е днес, на 9 октомври, от 17.30 часа в зала „Сава Доброплодни“ на читалището. Проф. Кина Вачкова ще запознае..