Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майчиният език у нас

Огнян Исаев
Снимка: Ирина Недева

Международният ден на майчиния език се отбелязва на днешната дата 21 февруари. Той има за цел да насърчи използването на различни езици и културното разнообразие. 

"В България условията за изучаване на майчин език в момента не са добри", заяви за Радио Шумен Огнян Исаев, журналист и активист за защита на ромската общност, програмен директор „Образователни възможности и постижения“ в Тръста за социална алтернатива. "В последните години намаляват подадените заявления за изучаване на ромски и турски език в училище", добави той.

"Българските университети не предоставят възможност за подготовка на учители, които да преподават конкретно ромски език. Впоследствие нагласата към самия език предопределя и желанието на самите родители дали децата им да изучават ромски език. Много често дори да има такива декларации, държавата не е в състояние да осигури такъв учител. Още повече, че самите ресурси, помагала и учебници са остарели. Самото Министерство на образованието и науката не е разработвало нови такива ресурси", коментира Огнян Исаев.

Още чуйте от интервюто на Антоний Димов с Огнян Исаев.



По публикацията работиха: Антоний Петров, Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живописта на Кръстю Богданов

90 години от рождението на художника Кръстю Богданов отбелязва Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ .  40 платна, скици и рисунки на родения в Шумен живописец са подредени в  специална ретроспективна изложба.  Няколко фотодокументални пана допълват експозицията.  За таланта на Кръстю Богданов подсказват още пейзажите, рисувани в..

публикувано на 03.04.25 в 15:37

"Бившите хора" през комунизма

309 мемоарни разказа на хора, живели през социализма, съставят дългогодишно изследване на проф. Мартин Иванов. Книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“ ще бъде представена днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен.  Изданието разкрива историята на близо половин милион българи – тогавашният елит на нацията ни, а също и хора с..

публикувано на 03.04.25 в 11:09

Хорови празници в Шумен

От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул.  Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова:  "Самите тържества ще се..

публикувано на 03.04.25 в 10:04

Романтизъм на сцената в Шумен

Клавирното трио Assai ще зарадва ценителите на камерната музика в Шумен тази вечер от 19:05 часа в зала “Проф. Венета Вичева“. Организатори на музикалния тур на младата формация са фондация „Консонанс“ и Сдружение „Музикални перспективи“.  Цигуларят Георги Райчев, виолончелистът Тодор Иванов и пианистът Петър Дюлгеров ще представят в концертната си..

публикувано на 02.04.25 в 12:24

За съдбата на артиста

Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя.  Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..

публикувано на 01.04.25 в 15:00

Имитаторът на имитаторите

Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков.  Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков.   За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..

публикувано на 31.03.25 в 12:24

Изложба на карикатури

Изложбата „Майстори на българската карикатура от 20 и 21 век“ ще гостува в Търговище. Домакин на колекцията на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“, съобщиха от ръководството на културната институция.  Музеят на хумора и сатирата в Габрово съхранява най-богатата колекция от над 23 000 български и..

публикувано на 28.03.25 в 08:51