Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търси се изкуство

4
Снимка: Личен архив

Дефицитът на кадри в музикалните и танцови състави у нас се задълбочава с всяка изминала година.

Нерядко в симфоничните оркестри или фолклорните формации изпълнителите са в пенсионна възраст, които крепят санитарния минимум на съставите.

Липсата на държавна политика и минималните възнаграждения за хората с висше образование ще са сред най-сериозните причини след 10 години не малко състави в България просто да изчезнат.

Един от тези примери, които показват процеси на закриване е Разградската филхармония, където заради липсата на достатъчно музиканти се ограничава репертоара на изпълняваните произведения, а оттам намаляват и концертите, които носят приходи за оркестъра.

В Разград се намира и друга от музикалните емблеми на региона – Капанският ансамбъл.

Положението с кадрите и там не е никак добро. Според директора Светослав Стойчев, отношението на Министерството на културата към общинските професионални състави показва пълно неразбиране на техните проблеми.

Въпреки трудностите, професионалния Капански ансамбъл продължава своята работа. В момента неговият състав подготвя великденски концерт, който ще бъде показан на публиката на 25 април от 18.30 часа в Общинския културен център на Разград. Специални гости ще бъдат народните певци Пейо Пеев и Ваня Вълкова.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова със Светослав Стойчев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Визуално пътуване през лятото

Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови.  Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..

публикувано на 05.11.24 в 09:42

На оперета в Шумла

Народно читалище „Добри Войников“ и Симфониета Шумен ще отбележат тържествено 110 години от първото оперетно представление в България с концерта „На оперета в Шумла“. На 7 ноември (четвъртък) от 18:35 ч.   в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ на сцената ще излязат солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора..

публикувано на 04.11.24 в 14:49

"Малката рибка" плува към децата

Кукленият спектакъл „Малката рибка“ е поредната премиера на шуменския театър, която ще зарадва малките, а и по-големите зрители тази неделя. Директорът на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" Илия Виделинов определи представлението като много визуално, с много игра със светлина и сенки. Режисьори, сценаристи, майстори на куклите и на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Театрална премиера за юбилея

При невероятен успех на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София мина премиерата на „Криворазбраната цивилизация“, по текст от оригиналната пиеса на Добри Войников. С новия спектакъл, който предлага преработен и осъвременен прочит на познатия текст, режисьорът и сценарист шуменецът Николай Гундеров си направи подарък за своя..

публикувано на 02.11.24 в 15:06

"Оратория" в Шумен

Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..

публикувано на 01.11.24 в 15:30

В памет на бележити шуменци

Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...

публикувано на 01.11.24 в 08:24
Тончо Жечев

Спомен за Тончо Жечев

Шумен е длъжник на литературното наследство на Тончо Жечев, но в национален мащаб той все още не е забравен, заяви проф. Добрин Добрев, който днес участва в среща-дискусия, посветена на 95-ата годишнина от рождението на големия ни писател, хуманист и литературен критик. В същото време, казва проф. Добрев, Тончо Жечев е допринесъл много за..

публикувано на 31.10.24 в 08:38