На 22 декември 2023 г. в навечерието на Коледа водата стигна до Омуртаг. След точно 20 години опити да се въведе в експлоатация водопроводът “Ястребино”, най-после беше осигурено допълнително водоподаване за града от едноименния язовир.
След като беше направена най-смелата крачка и стартира пробен стадий на водоподаване по системата “Ястребино”, водоснабдителната система „Ястребино“, клон „Омуртаг“, работи за първи път. Тя е в пробен етап и е под денонощно наблюдение от експертен екип – инженери, проектанти и лаборанти. През 2023 г. е тествана широкообхватно – изпитвани са довеждащият водопровод, помпените станции, автоматизацията, контролните пана и други. Водата е санитарно обработвана многократно, проби на качеството са правени по цялото трасе и в съоръженията. Ресурсът идва от една от най-добрите пречиствателни станции в България – ПСПВ „Ястребино“ – съоръжение с двустепенно стъпало на пречистване и клетки с черен въглен. С тази вода през последните 11 години са снабдявани общо 11 населени места.
И така, в края на декември 2023 г. този непреодолим от десетилетия комунален проблем е решен. Но временно. Следва много и тежка административна работа, която вероятно отново ще бъде изнесена от момичетата от Гражданско обединение „Вода за Омуртаг“.
Темата на последния брой на списание "Булаква" на Българската асоциация по водите е Омуртаг, станал емблема на „суша“, превърнал се в нарицателно за безводие.
Как ВиК дружество и граждани проправиха пътя на водата? За това и за ВиК проблемите в страната чуйте от интервюто на Миглена Стоянова с Иван Иванов - председател на БАВ.
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..
Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..
Семейството на второкласник от Търговище остана без дом след адски пожар, причинен от късо съединение. От документи до мебелите на фамилията, всичко е унищожено. Колеги и приятели на майката Стилияна Стефанова, която работи в голяма търговска верига, са неотлъчно до нея. Помагат й да разчиства опустошения от огъня апартамент в кв."Запад" 3...