Патриархът на Българската православна църква и Софийски митрополит Неофит почина на 78-годишна възраст. В края на ноември миналата година патриархът беше приет във Военномедицинска академия заради белодробно заболяване. Вчера състоянието му се е влошило и той е починал в 22:22 ч., уточниха от Светия синод.
Днес Светия синод се събира на извънредно заседание, на което ще реши следващите си стъпки, съобщи пред медиите главният секретар на Синода епископ Герасим. Съгласно канона митрополитите трябва да изберат наместник, който да води заседанията, след което в 4-месечен срок да бъде избран нов патриарх.
Симеон Николов Димитров е светското име на патриарх Неофит. Роден е на 15.10.1945 г. в София. След завършване на основното си образование, е приет за ученик в Софийската духовна семинария. Следва в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София и прави богословска специализация в катедрата по "Църковно пение" при Московската духовна академия. Постриган е в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим в Троянската Света обител през 1975 г.
На 24 февруари 2013 г. на Патриаршески избирателен църковен събор в София Русенският митрополит Неофит е избран за Български патриарх и Софийски митрополит. Интронизацията на Негово Светейшество Неофит като Патриарх Български е извършена още същия ден в катедралния храм "Св. Александър Невски".
Ден на траур ще бъде обявен в деня на поклонението пред главата на Българската православна църква.Поклон пред паметта му!
В понеделник ще е слънчево, с временни увеличения на облачността, по-значителни следобед. На отделни места ще превали краткотраен дъжд. Вятърът ще се ориентира от северна четвърт, ще е предимно слаб. Преобладаващи минималните температури между 14° и 19°, максималните слабо ще се понижат и ще са от 27° до 32°. През следващите две денонощия..
С богата културна програма, която тази година продължава от 13 до 27 август отбелязва празника си Сливо поле. В третия ден от честванията, късно вечерта, жителите и гостите на града се насладиха на концерт, тържествена заря и вълнуващи изпълнения. Сред официалните гости беше областният управител на Русе Драгомир Драганов, който изрази признателност..
През лятото някои търговски обекти умишлено удължават работното си време, за да обслужат клиентите, които остават до по-дълго навън, но заради поведението на наетия персонал невинаги успяват. Това каза в ефира на БНР Габриела Руменова - основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“. „Дама ми сподели, че е била във фитнес на мола и..
Непълнолетен ученик от професионална гимназия в Шумен получи наказание пробация за срок от 11 месеца, след като беше заловен с над 150 грама синтетичен канабиноид с цел разпространение. Районният съд в Шумен е одобрил споразумение, според което младежът ще се среща два пъти седмично с пробационен служител и ще бъде под задължителна регистрация по..
Напусна ни Димитър Димитров – актьор, режисьор и драматург с международно признание На 72 години си отиде Димитър Димитров – творец с ярко присъствие в българския театър и културен живот. Завършил ВИТИЗ „Кръстю Сарафов“ през 1978 г., той работи като актьор, каскадьор, режисьор и драматург. Ръководи театрите в Ловеч (1990–1992) и Шумен..
Днес времето ще е слънчево, следобед с временни увеличения на облачността, по-значителни над Югоизточна България. Ще духа слаб до умерен вятър от изток и североизток. Максимални температури между 30° и 35°, по Черноморието 26°-29°, за Шумен около 32° Температури, измерени в 6 часа: Шумен 13°, Русе 19°, Силистра 17°, Разград 17°,..
Пожар в апартамент на първия етаж на ул. „Дедеагач“ 9 вдигна на крак огнеборците преди минути. Това предава репортер на Радио Шумен. В апартамента е имало възрастна жена, която не е пострадала. Запалила се е кухнята на жилището. Огънят вече е потушен.