"Нормално беше България да засили мерките за сигурност" - това заяви анализаторът и арабист проф. Владимир Чуков след атентата в Москва на 22 март. Припомняме, че в събота беше съобщено от МВР, че служители от различни структури на ведомството предприемат засилени мерки за обезпечаване на сигурността и спокойствието на гражданите на територията на страната. Проф. Владимир Чуков отбеляза, че подобни мерки се въвеждат в редица европейски столици при подобни инциденти.
След няколко конфликта, свързани с групи младежи в София и с мигранти през месеца, също видяхме затягане на мерките за сигурност в големите градове. В ход бяха вкарани и законодателни промени, предвиждащи увеличение на капацитета на граничната полиция с 1264 щатни бройки за охраната на бежанските центрове и засилване на охраната по границата. Проф. Владимир Чуков заяви, че подкрепя увеличението на щата на гранична полиция, но изтъкна, че в момента има липса на кадри. "Не са много кандидатите, които имат желание да се занимават с тази професия", добави проф. Чуков.
Има ли връзка между темите за риска от атентати и мигрантите, трябва ли да се успоредизират те в подреждането на пъзела на сигурността, има ли опити за политическа употреба на страха, чуйте от интервюто на Антоний Димов с проф. Владимир Чуков.
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..
Колко ефективна е системата и учат ли се шуменци да изхвърлят разделно отпадъците от опаковки? Следи ли се за това, кои контейнери са пълни и кои не и на какъв интервал се изпразват цветните контейнери?Има ли достатъчно информация за ползите от разделното събиране на отпадъците и как да направим така, че боклуците да могат да се рециклират и..