Точно 646,80 лв. е възнаграждението на общинските съветници на Шумен за участие в едно заседание на Общинския съвет. Толкова ще получат днес те за работата си.
Сумата е според приетия Правилник за работа на Общинския съвет, където е записано, че за участие в сесия се полагат 12% от заплатата на кмета на общината /5390 лева/ .
Пак в него е записано, че за участие в комисия се заплащат 7% от кметската заплата или 377,30 лв. Ако си председател на комисия, заседанието ти носи 431,20 лв. /8%/.
Така всеки един от общинските съветници на Шумен, които са 41 човека, взема най-малко 1401,40 лева месечно /за участие в 2 комисии и една сесия, каквато има всеки месец/.
При някои съветници сумите надхвърлят 2000 лева, защото може да има повече заседания на комисии или свикване на извънредни. Такъв е случаят със заседанията на временната комисия, която утре трябва да реши какви промени да настъпят в Правилника за работа на Общинския съвет.
В него може да се променят и заплатите на съветниците, но нагласи за спад няма.
Като екзотика се прие предложението на независимия общински съветник Павел Павлов за комисия да се плаща 1 стотинка, а за сесия 1 лев.
Иначе, средната брутна работна заплата в Шуменско по последни данни на националната статистика, е 1682 лв. за 21 работни дни месечно.
Затова решихме да попитаме шуменци какви възнаграждения заслужават общинските съветници?
Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..
С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички. Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..
Обществени обсъждания по повод намерението за изграждане на ветрогенераторен парк в землищата на 4 села и община Каолиново се провеждат днес и утре. 18 „перки“ и 1 електрическа подстанция ще бъдат поставени в Климент, Гусла, Браничево и Пристое. 16,5 дка земя, трета категория, ще бъде използвана от фирмата инвеститор „Вятърен парк Лудогорие“..
България е на косъм от изпълнение на последния критерий за влизане в еврозоната. Средногодишната инфлация у нас към края декември от 2,6% беше само с 1,6 процентни пункта над средната за трите страни на ЕС с най-ниска инфлация - Литва (0,9%), Финландия (1%) и Италия (1,1%) - при максимално допустимо превишение от 1,5 пункта. Попитахме Адриан Николов от..
20 години от създаването си отбелязва тази година платформата eTwinning. Тя вече обединява над 1 млн. учители от цяла Европа, като им дава възможност за обмяна на опит, съвместна работа и сътрудничество, дори за квалификация на педагозите. В същото време платформата eTwinning насърчава интерактивността и междупредметните връзки, за които учителите..
688 бебета са се родили в шуменската многопрофилна болница през 2024 г. Повечето от тях са момчета. 70 от всички новородени са били недоносени. Това каза днес за Радио Шумен старшата акушерка на Родилното отделение в шуменската болница Веска Райчева. Денят на родилната помощ и Бабинден днес бяха официално отбелязани в МБАЛ - Шумен. Пред..
Националната кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“ е в Североизточна България. Ученици от Шумен, Търговище и Силистра се срещат с частни съдебни изпълнители (ЧСИ), които говорят пред тях за управлението на приходите и разходите в личните финанси и за планирането на кредити. Кампанията за..