Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверяват електропастирите

Снимка: МЗХГ

До 29 април междуведомствена група от представители на държавната и местната власт и на Областната дирекция на агенцията по безопасност на храните в Шуменска област ще извършат проверки за незаконно поставени електропастири на държавни и общински терени, за да бъдат взети мерки за премахването им.

Решението бе взето на заседание на Областната епизоотична комисия в Шумен, на което бяха гласувани мерки за ограничаване на Африканската чума по свинете.

Предложението направи председателят на ловнорибарското дружество „Сокол“ в Шумен Стоян Стоянов с аргументът, че наличието на поставени електропастири върху държавни и общински земи, които не са наети по съответния ред ограничава възможността на дивите животни да се хранят по тези места.

"Ограничаването на достъпа на животните до вода и храна кара животните да мигрират и тази миграция при евентуална Африканска чума би довело до разпространението на болестта на много голяма теротория за много кратко време", допълни Стоян Стоянов.

Приетите мерки от Областната епизоотична комисия са превантивни, тъй като Шуменска област не попада в 10-километровата наблюдавана зона по отношение на последното огнище на Африканска чума по свинете, открито в Пловдивска област. 

Това показва, че заболяването продължава да циркулира в природата и се разпространява от дивите по домашните прасета в лични стопанства. Това заяви по време на заседанието началникът на отдел „Здравеопазване по животните“ към Областна дирекция по безопасност на храните в Шумен д-р Наташа Баева. 

Тя уточни, че през 2023 г. и до сега няма регистрирани огнища на Африканска чума по свинете в промишлени свинеферми, което е добре за бизнеса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ликвидираха пламъците в село Пристое

Загасен е пожар, възникнал в индустриалната зона на Шумен, съобщиха от полицията. Извършва се оглед, а по първоначална информация са унищожени тежкотоварен автомобил, бус и два леки автомобила. Овладян е и пожарът край Белокопитово в сухи треви, ликвидирани са пламъците в стърнището в село Пристое.  Благодарение на бързата реакция на огнеборците..

публикувано на 27.07.25 в 16:17
Снимката е илюстративна

Огнеборци потушават пламъци в Пристое

Огнеборци от пожарната в Шумен работят по погасяване и ликвидиране на четири сложни пожара в момента, съобщиха от полицията. Три от тях са на територията на областния град, един е в село Пристое. За него има данни,че пламъците са близо до имоти в селото.  От сутринта са ликвидирани още два пожара. Работата на огнеборците е затруднена заради силния..

публикувано на 27.07.25 в 14:40

Четири големи пожара горят в страната

Четири големи пожара горят в страната - в Лесово, Илинденци, в Трънско и в русенското село Николово. Товаобявиха на брифинг от Оперативния щаб при МВР. За момента няма опасност за населените места. Четирите хеликоптера и двата самолета по линия на поисканата помощ от Европейския съюз ще кацнат следобед на летище "Пловдив".  При Лесово от 08.00..

публикувано на 27.07.25 в 14:24
Гледка към село Очин дол

Времето през новата седмица

През седмицата атмосферата ще се лабилизира. В понеделник ще е предимно ясно, до обяд слънчево. По-късно следобед ще се развива купеста облачност и на места във вътрешността на Североизточна България не е изключено да превали краткотраен дъжд. Вятърът ще се ориентира от северозапад, слаб до умерен, по Черноморието следобед от югоизток. Минималните..

публикувано на 27.07.25 в 13:14
Снимката е илюстративна

Временни ограничения за камиони

Заради очакваните високи температури и днес между 13:00 ч. и 21:00 ч., ще бъде ограничавано движението на камионите над 20 тона по определени участъци от републиканската пътна мрежа, съобщава Агенция „Пътна инфраструктура“.  Ограничението се прилага на територията на 8 области, за някои участъци от първи, втори и трети клас пътища във Видин,..

публикувано на 27.07.25 в 08:33

Горещо и в неделя

И днес отново очакваме слънчево и горещо време. Вечерта и към нощта по поречието на Дунав ще се развива известна купеста облачност.  Вятърът ще е поривист.  Над целия район ще се ориентира от югоизток и ще се усили.  Максималните температури едва забележимо ще се понижат спрямо предишните дни. Днес те ще бъдат в интервала 35°- 40°, за района на..

публикувано на 27.07.25 в 07:44

Затварят част от улица в Шумен

Временна организация на движението въвежда Община Шумен по шуменската ул. „Васил Друмев“ в участъка между кръстовищата с улиците „Любен Каравелов“ и „Св. св. Кирил и Методий“. Промяната се въвежда на 26 и 27 юли (събота и неделя) с пълно затваряне на пътното платно във връзка с изграждането на водопровод и канализация на обект...

публикувано на 25.07.25 в 17:38