Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна е промяна в яслите

Снимка: Община Русе

Правителството прие Плана за насърчаване на ранното детско развитие вчера. Първият по рода си документ у нас се приема скептично от служителите в яслените заведение. Мерките в него са в пет сфери, сред които здраве и хранене, ранно учене, сигурност и безопасност, социална закрила и подкрепа за родителството. 

„Нужна е промяна в системата на яслите, дори да не е толкова драстична“, каза бившата директорка на шуменската ясла „Калинки“ Маруся Димитрова. 

„Трябва да има повече педагози в яслите. Педагогът в яслите дава указания на медицинските сестри как да работят. А не могат ли педагозите да са повече хора и директно да работят с децата? Сестрата да се занимава със здравословните проблеми. Не може в болниците да няма медицински сестри, а сестрите да стоят в яслите“, обясни Димитрова.

Планът за ранно детско развитие трябва да пребори негативните последствия от промяната, която позволи на детските градини да приемат деца от двегодишна възраст. Това създава видим отлив от яслите. „Майките имат майчинство през тези две години. Така естествено намалява броят на децата в яслите", каза Маруся Димитрова.

„Тези хора, които станаха ръководители на заведенията, всички те не са работили и една секунда в ясли. Не са минали йерархията, не познават цялата психика и реда на възпитание в яслите“, разказа Димитрова.

За половин година децата в яслите започват да говорят добре. „Това не се дължи само на обучението в яслата, където се учат песнички, стихчета, игрички, но и на контакта между дечицата“, категорична е бившата директорка на ясла „Калинки“.

В системата на яслите трябва да влязат по-млади и амбициозни хора, категорична е Димитрова. Но е важно и да се върне добрата практика на приемствеността между поколенията.

Чуйте интервюто на Стоян Стоянов с Маруся Димитрова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искания: Кабинетът да спре цените

Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..

публикувано на 22.01.25 в 11:56

Спорт за надежда

С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички.  Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..

публикувано на 22.01.25 в 09:00

Ново обсъждане на „перки“

Обществени обсъждания по повод намерението за изграждане на ветрогенераторен парк в землищата на 4 села и община Каолиново се провеждат днес и утре. 18 „перки“ и 1 електрическа подстанция ще бъдат поставени в Климент, Гусла, Браничево и Пристое. 16,5 дка земя, трета категория, ще бъде използвана от фирмата инвеститор „Вятърен парк Лудогорие“..

публикувано на 21.01.25 в 15:51
Адриан Николов

Имаме златен шанс за еврозоната

България е на косъм от изпълнение на последния критерий за влизане в еврозоната. Средногодишната инфлация у нас към края декември от 2,6% беше само с 1,6 процентни пункта над средната за трите страни на ЕС с най-ниска инфлация - Литва (0,9%), Финландия (1%) и Италия (1,1%) - при максимално допустимо превишение от 1,5 пункта. Попитахме Адриан Николов от..

публикувано на 21.01.25 в 15:37

Платформа за учители

20 години от създаването си отбелязва тази година платформата eTwinning. Тя вече обединява над 1 млн. учители от цяла Европа, като им дава възможност за обмяна на опит, съвместна работа и сътрудничество, дори за квалификация на педагозите. В същото време платформата eTwinning насърчава интерактивността и междупредметните връзки, за които учителите..

публикувано на 22.01.25 в 07:00

Бабинден в Шумен

688 бебета са се родили в шуменската многопрофилна болница през 2024 г. Повечето от тях са момчета. 70 от всички новородени са били недоносени. Това каза днес за Радио Шумен старшата акушерка на Родилното отделение в шуменската болница Веска Райчева.  Денят на родилната помощ и Бабинден днес бяха официално отбелязани в МБАЛ - Шумен. Пред..

публикувано на 21.01.25 в 14:18

ЧСИ в училище

Националната кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“ е в Североизточна България. Ученици от Шумен, Търговище и Силистра се срещат с частни съдебни изпълнители (ЧСИ), които говорят пред тях за управлението на приходите и разходите в личните финанси и за планирането на кредити. Кампанията за..

публикувано на 21.01.25 в 13:42