Правителството прие Плана за насърчаване на ранното детско развитие вчера. Първият по рода си документ у нас се приема скептично от служителите в яслените заведение. Мерките в него са в пет сфери, сред които здраве и хранене, ранно учене, сигурност и безопасност, социална закрила и подкрепа за родителството.
„Нужна е промяна в системата на яслите, дори да не е толкова драстична“, каза бившата директорка на шуменската ясла „Калинки“ Маруся Димитрова.
„Трябва да има повече педагози в яслите. Педагогът в яслите дава указания на медицинските сестри как да работят. А не могат ли педагозите да са повече хора и директно да работят с децата? Сестрата да се занимава със здравословните проблеми. Не може в болниците да няма медицински сестри, а сестрите да стоят в яслите“, обясни Димитрова.
Планът за ранно детско развитие трябва да пребори негативните последствия от промяната, която позволи на детските градини да приемат деца от двегодишна възраст. Това създава видим отлив от яслите. „Майките имат майчинство през тези две години. Така естествено намалява броят на децата в яслите", каза Маруся Димитрова.
„Тези хора, които станаха ръководители на заведенията, всички те не са работили и една секунда в ясли. Не са минали йерархията, не познават цялата психика и реда на възпитание в яслите“, разказа Димитрова.
За половин година децата в яслите започват да говорят добре. „Това не се дължи само на обучението в яслата, където се учат песнички, стихчета, игрички, но и на контакта между дечицата“, категорична е бившата директорка на ясла „Калинки“.
В системата на яслите трябва да влязат по-млади и амбициозни хора, категорична е Димитрова. Но е важно и да се върне добрата практика на приемствеността между поколенията.
Чуйте интервюто на Стоян Стоянов с Маруся Димитрова.
Коледна изложба откриха днес младежи от клуба „Природата в нашите ръце“ в шуменската Професионална гимназия по облекло, хранене и химични технологии. В кръжока участват ученици със специални образователни потребности, които учат в училището. Сред тях са Виктория и Стивън. От подръчни материали правим елхички, човечета, коледни украси,..
На традиционно велосипедно шествие "Коледа на колела" на 21 декември канят шуменци и гостите на града от велоклуб "Илчов баир". То ще се състои за десети път. Сборният пункт на участниците е пред сградата на община Шумен от 11:00 ч. в събота. Поканени да се включат са всички, които могат да управляват велосипед и са на възраст, която им позволява..
Известните шуменски пианисти Хасан и Ибрахим Игнатови ще подарят на шуменци специален празничен концерт. Двамата братя доказват, че за тях музиката е не само изкуство, но и мисия да вдъхновяват младите таланти. Наскоро близнаците пианисти подписаха договор с музикална компания и публикуваха първия си албум "Спомени" с авторски произведения. Малко..
Общинската администрация на Шумен предлага за следващата година такса смет да се завиши с 30%. Според изчисленията на администрацията, са нужни 11 089 545 лв., в тази сума са и 1 млн. лв. за населените места извън общинския център. Очаква се завишение и на количеството отпадъци през 2025 г. с 2 хиляди тона. Още за причините за повишаване на такса..
,,Шуменци имат своя подранил коледен подарък. Тази победа дълго ще се помни. Най-добрата! Заслужена награда! Поздравления! Горди сме с теб!“. Това е само малка част от написаното в социалните мрежи за Славея Иванова от Шумен, която снощи стана големият победител в "Гласът на България“. ,,Силни аплодисменти за Славея и за дългия ѝ път към победата,..
От десетилетия у нас периодично чуваме, че се е сринала някоя финансова пирамида и хиляди хора са останали без своите спестявания. Някои от тях са предприели и сериозни рискове, ипотекирали са жилища, продали са имоти и са вложили всичко, което притежават, в името на бързата печалба. Преди точно 10 дни осъмнахме с новината, че BETL спря изплащането..
През тези дни на много места се изработват картички и сувенири по повод предстоящите коледни и новогодишни празници. Към подобна инициатива се присъединиха и деца от Детска градина „Космонавт“ в Шумен. Част от тях, заедно със своите учители, отидоха в Народно читалище „Тодор Петков-1963“, за да направят картички за своите близки, а някои и до Дядо..