Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей за Тутраканската епопея

4
Снимка: Личен архив

Нов и иновативен музей „Тутраканска епопея – 1916“ отваря врати на 18 април в „Мемориал военно гробище“ в село Шуменци.

Музейната сграда е пълна с нови технологии, които не само ще потопят посетителите в историята, но ще го накарат реалистично да я съпреживее. Това разказва директорът на Историческия музей в Тутракан Петър Бойчев. Тутраканската епопея е една от най-значимите военни операции по време на Първата световна война. След Междусъюзническата война Румъния окупира Южна Добруджа в това число и Тутракан и започва силно да го укрепява. За 2 години и половина създава крепост, която трудно може да бъде превзета. 

Ето какво припомня за Тутраканската операция историкът Бойчев.

Триумфалната арка, символ на победата при Тутракан, е част от новия музей, който представя славните исторически събтия по съвременен начин. Това не е класическата историческа експозиция, разказва Бойчев.

Новият музей ще бъде открит в 11:00 часа. Ако не присъствате на откриването, можете да го включите в плановете си разходки и история. 18 април е Международен ден за опазване на недвижимото културното наследство.

В Тутракан от 15:00 часа в залата на Обредния дом ще бъде открита национална научна конференция „Културното наследство на Тутракан и неговото място в Добруджанската история”. Тя ще събере 36 специалисти, университетски преподаватели, служители в архиви и краеведи.

Важна част от програмата на конференцията е и срещата-разговор със Захари Карабашлиев от 18:00 часа. Той ще представи събитията на Добруджанския фронт през призмата на своя роман „Рана” .Културната програма ще продължи от 19:00 часа с концерт - класическа музика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпушваме ли парите си?

Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..

публикувано на 04.04.25 в 15:09

Стигмата на психичната болест

„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..

публикувано на 04.04.25 в 11:58
Атанас Радев

Младите търсят доходи, а не кариера

Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..

публикувано на 03.04.25 в 12:57

Гоблени и бродерия в Лайпциг

Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба.  Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..

публикувано на 03.04.25 в 11:17

Как от "Ален" стана "Кален мак"

Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..

публикувано на 02.04.25 в 15:05

Психиатричните болници са в колапс

25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..

публикувано на 02.04.25 в 13:58

Осинови приятел, не купувай

32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева.  268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...

публикувано на 02.04.25 в 11:57