Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музей за Тутраканската епопея

4
Снимка: Личен архив

Нов и иновативен музей „Тутраканска епопея – 1916“ отваря врати на 18 април в „Мемориал военно гробище“ в село Шуменци.

Музейната сграда е пълна с нови технологии, които не само ще потопят посетителите в историята, но ще го накарат реалистично да я съпреживее. Това разказва директорът на Историческия музей в Тутракан Петър Бойчев. Тутраканската епопея е една от най-значимите военни операции по време на Първата световна война. След Междусъюзническата война Румъния окупира Южна Добруджа в това число и Тутракан и започва силно да го укрепява. За 2 години и половина създава крепост, която трудно може да бъде превзета. 

Ето какво припомня за Тутраканската операция историкът Бойчев.

Триумфалната арка, символ на победата при Тутракан, е част от новия музей, който представя славните исторически събтия по съвременен начин. Това не е класическата историческа експозиция, разказва Бойчев.

Новият музей ще бъде открит в 11:00 часа. Ако не присъствате на откриването, можете да го включите в плановете си разходки и история. 18 април е Международен ден за опазване на недвижимото културното наследство.

В Тутракан от 15:00 часа в залата на Обредния дом ще бъде открита национална научна конференция „Културното наследство на Тутракан и неговото място в Добруджанската история”. Тя ще събере 36 специалисти, университетски преподаватели, служители в архиви и краеведи.

Важна част от програмата на конференцията е и срещата-разговор със Захари Карабашлиев от 18:00 часа. Той ще представи събитията на Добруджанския фронт през призмата на своя роман „Рана” .Културната програма ще продължи от 19:00 часа с концерт - класическа музика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Василена в служба на хората

Тя е кмет на село Панайот Волов, но не се счита за началник, нещо повече, 36-годишната Василена Симеонова казва, че е един работник, който иска да направи мястото, където живее по-хубаво. Амбицията ѝ е за една година всички тревни площи в шуменското село да придобият приличен вид, тъй като са занемарени от години. Василена е..

публикувано на 13.05.24 в 09:18

Професията, за която трябва сърце

12 май е Световният ден на медицинската сестра. Той се отбелязва от  1974 г. по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри.  Денят е в чест на годишнината от рождението на първата медицинска сестра Флорънс Найтингейл.   „Три пъти по- малко от стандартите са медицинските сестри в България в момента. Професията става „изчезващ вид“...

публикувано на 12.05.24 в 09:00

Награди, които окриляват

Днес, в Деня на Шумен, жителите на десетият по големина град в България празнуват. А творците му и заслужили общественици с принос за развитието на града бяха отличени.  "Наградата ме окрилява. Наградата ни кара да мислим, че има смисъл да творим за този град. Отличията трябва да ни обединяват, не да ни разделят. И занапред Шумен ще бъде моя кауза и..

публикувано на 11.05.24 в 14:55

Започват Друмевите празници

Най-престижният фестивал за българска драматургия открива своето 33-то издание се открива днес, 11 май от 18:00 часа. В конкурса участват 15 спектакъла, 6 са в съпътстващата програма, ще има 2 изложби и два видеозаписа на представления.  Селекционерът Елена Ангелова е трябвало да избира между 42 заглавия, създадени през миналата и началото на..

публикувано на 11.05.24 в 09:30

Песента "Оттука започва България" е дар на шуменци

Днес е Денят на Шумен. На града между двете български столици Плиска и Велики Преслав, мястото, откъдето започва българската държава. Датата 11 май официално е обявена за Ден на Шумен през 2000 година .  Затова Радио Шумен реши да ви върне във времето, когато е взето историческото решение за празника, а за химн на Шумен е одобрена песента..

публикувано на 11.05.24 в 08:05

Почитатели на ЦЕРН в Дулово

Мини мастър клас на ЦЕРН организира дуловското Средно училище “Васил   Левски”. Той ще се проведе в актовата зала на учебното заведение на 15 май от 14 часа. Лектори ще бъдат ученици, които преминаха Международен мастър клас на ЦЕРН във Варна. Това са Светлозар Драгнев, Ипек Ердинч и Атакан Ибрям. В Мини мастър класа може да участват ученици от..

публикувано на 10.05.24 в 15:20

Корнелис от Панайот Волов

Корнелис Ян Тито, вече 10-та година избира България пред родната си Нидерландия.  И неговата история около идването му в нашата страна е свързана с българка, в случая шуменка, с която се женят още докато са в „ниската земя“.  Преди да се пенсионира 75-годишният Кор, както го наричат всички, е работил като монтьор във фабрика, а след това и в..

публикувано на 10.05.24 в 14:47