25-та годишнина от създаването си чества Астрономическият център към Шуменския университет. По този повод тази година Националната конференция на Съюза на астрономите в България ще се проведе в Шумен като признание за работата на научното и преподавателско звено, заяви проф. Драгомир Марчев, ръководител на центъра.
По думите му преди четвърт век е построена първата наблюдателна база и ситуирането на центъра като структура към тогавашния Факултета по физика на университета.
През тази есен, когато се открива новата академична година на Шуменския университет ще бъде представена изложба с фотоси направени от телескопите на шуменския център. Тогава се очаква и официалното откриване на планетариума в сградата на Астономическата обсерватория на Шуменското плато. В началото съоръжението ще работи петък, събота и неделя между 9:00 и 17:00 часа, като идеята е апаратурата да се използва повече дни, защото техниката трябва да се натоварва, особено, когато е в гаранция, каза още проф. Драгомир Марчев.
Преподавателят напомни, че институциите в България, които професионално се занимават с науката астрономия са три. Това са Институтът по астрономия към БАН, катедра „Астрономия“ на Софийския университет и Астрономическия център на Шуменския университет.
Националната конференция на астрономите у нас се открива днес, 9 май, от 13:50 часа в зала 207 на Ректората. Във форума ще участват близо 60 учени.
Чуйте още подробности от интервюто на Миглена Стефанова с Драгомир Марчев.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..