Най-престижният фестивал за българска драматургия открива своето 33-то издание се открива днес, 11 май от 18:00 часа. В конкурса участват 15 спектакъла, 6 са в съпътстващата програма, ще има 2 изложби и два видеозаписа на представления.
Селекционерът Елена Ангелова е трябвало да избира между 42 заглавия, създадени през миналата и началото на тази година.
В направлението „Авторски прочит“ тази година селекционер е театроведът Катерина Георгиева. Между над 20 нови текста за театър, сред които адаптации, пиеси за възрастни и пиеси за деца са избрани: „Една много тъпа комедия“ от Сабина Стефанова; „Любовни констелации“ от Мирела Иванова; „Чехов не е за всеки“ от Юлиян Куртев; „Одит на чувствата“ от Недялко Делчев и „Съвсем наблизо, отвъд хълма“ от Мая Белишка.
Тази година програмата на Друмевите театрални празници в Шумен е много цветна, която нямаше да се случи без подкрепата на Министерството на културата, на община Шумен и на няколко шуменски фирми, заяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Партньори освен от Съюза на артистите в България са и от Съюза на българските художници в организирането и провеждането на фестивала.
Началото ще бъде поставено с международния проект на шуменския театър „Времената, които променят“, който ще се играе днес от 12:00 часа на Паметника „Създатели на българската държава“. Освен в съботния ден, той ще бъде показан и в неделя на 12 май от 12:00 и от 14:00 часа.
Постановката е реализирана от трима различни режисьори – един българин, един нидерландец и един германец. Представлението е радио-балет театър, с провокации към публиката, това е едно различно представление, обясни още Илия Виделинов.
За спектакъла „Времената, които променят“, който ще бъде на Шуменското плато са осигурени автобуси за публиката.
След последното изиграно представление на 16 май в голямата зала на шуменския театър ще излезе група "Остава", която ще закрие фестивала.
В съпътсващата изложба е включена изложба с плакати от спектаклите на Христо Бойчев, поставени в чужбина. Ще има още една изложба, наречена „Театърът в нас“ от трианале, организирано от Съюза на българските художници.
И тази година ще има творческо ателие, в което със средствата на вербатим театъра режисьорката Неда Соколовска ще работи с актьорите по темата „Без вода“.
Румънският национален театър в Букурещ ще гостува с „Оркестър Титаник“, който ще бъде показан на видео. В дигитален формат ще бъде представен радиобалета „Нонумент 2.0“.
Билетите за фестивала са в продажба, ще има и карта, която ще струва 100 лв. С нея ще може да се гледат всички спектакли на „Друмевите театрални празници“. За първи път учениците и студентите ще влизат безплатно на представленията, ако има свободни места.
Председател на журито ще е зам. ректорът на НАТФИЗ проф. Пенко Господинов, членове са актрисата Стефани Лечева, режисьорът Благой Бойчев, директорът на добричкия театър Стефан Спасов и куклената режисьорка Мария Банова.
Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..