Днес, в Деня на Шумен, жителите на десетият по големина град в България празнуват. А творците му и заслужили общественици с принос за развитието на града бяха отличени.
"Наградата ме окрилява. Наградата ни кара да мислим, че има смисъл да творим за този град. Отличията трябва да ни обединяват, не да ни разделят. И занапред Шумен ще бъде моя кауза и съдба“ - това казаха част от отличените пред Радио Шумен.
Чуйте репортажа от празника.
Отличията бяха връчени на тържествена сесия на Общинския съвет. Най-високото отличие „Ключ на град Шумен“ бе връчено за първи път, макар че наградата е учредена през 2011 г.
Първият носител е бизнесменът и благодетел на Шумен Фикрет Индже. Ключ на Шумен днес получи и хирургът и учен академик Дамян Дамянов, и Александър Узунов, кмет на Шумен от 1974 до 1986 г.
Днес бе връчено и почетното звание „Златна значка на Шумен“. Приеха го с гордост поетесата Роза Боянова и ръководителят на ансамбъл „Веселяче“ Боряна Колева.
Носители на „Наградата на Шумен за изкуство и култура“ за постижения през 2023 г. са:
В раздел “Литература” - Антоний Димов за стихосбирката си “Есхатологии”.
В раздел “Музика” наградата заслужи хореографът Красимир Савов за спектакъла „Без радио не мога“.
В раздел “Танц” индивидуалната награда е за Димитрина Узунова-Господинова, ръководител на ДТС „Венче“ и Фолклорна формация „Омая“, а колективната е за Школа за класически танци с ръководители Светла Денчева и Юлия Николова за балетния концерт „Бяла е, вълшебна е, Коледа е...“.
В раздел “Фотография, видео и кино” наградата на Шумен е за документалния филм „Времето на Войников“ с автори Станчо Пенчев и Добромир Добрев.
В раздел “Изобразително изкуство” индивидуалният приз е за Светозар Чилингиров. Колективния за Атанас Атанасов и Валерий Желязков за съвместна изложба.
В раздел “Приложни изкуства” отличието е за Радослав Ценов за Декоративна металопластика в новите алеи на ул. „Марица“. Колективната награда е за Школата по дърворезба при ОДК - Шумен, с ръководител Ангел Минчев.
В раздел “Дейци на културата” художникът Марияна Петкова и литераторът Румяна Симеонова бяха наградени за техните инициативи в Клуб култура за Шумен.
Посмъртно с Почетен знак на кмета на Шумен бе отличен Красимир Крумов за изключителните му заслуги в областта на журналистиката и публицистиката.
Предпазливи политически действия вижда в преговорите за правителство между ГЕРБ и Демократична България социологът Яница Петкова от социологическа агенция „Мяра“. Това обаче е предпоследно, тъй като разговорите за редовен кабинет още се водят, уточни Петкова. Социологът Яница Петкова смята, че разцепление в коалицията ПП-ДБ няма, въпреки че..
Броени дни преди Нова година попитахме децата от Детска градина „Пролет“ в Нови пазар как запомниха 2024, как според тях изглеждат новата и старата година, както ще поискат малчуганите от кмета, след като го сурвакат. Оказа се, че малките момичета и момчета искат играчки, въртележки, дори цял надуваем замък на центъра на Нови пазар...
При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..
В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова. Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...