Селектираните спектакли в „Друмевите театрални празници“ в Шумен са били разнообразни като драматургичен материал и жанрово представяне, заяви на заключителната пресконференция днес председателят на журито проф. Пенко Господинов. Според него, по общото мнение на всички участници в журито и тази година не е имало непоставен текст за пиеса, който категорично да заслужи наградата за драматургия. По този повод той благодари на организаторите, че все пак отличие за драматургия е имало и то е за Тея Денолюбова за вече направената постановка „Боже мой“ на Народния театър.
По думите на Благой Бойчев, също част от журито на театралния фестивал, добре е, че режисьорите все повече посягат към съвременните автори. Защото, според него, една култура може да се основава на класици, но диша и живее чрез новите постижения, на новите автори и на модерните текстове.
Другият член на журито куклената режисьорка Мария Банова заяви, че е щастлива за кукленото представление „Ясен и Омая“ на театъра в Русе, което спечели наградата за най-добър спектакъл на фестивала.
В журито на театралния фестивал участва и актрисата Стефани Лечева, която доскоро беше от трупата на шуменския театър и този път от другата страна наблюдаваше работата на своите колеги. Тя добави, че определянето на наградите в актьорските категории е било единодушно и така са отличени Константин Соколов, Николай Тошков и Недялко Стефанов за играта им в „Ботушът“ на варненския театър и Гергана Змийчарова за ролята ѝ „В гимнастика за бременни“ на врачанския театър.
За директора на добричкия театър Стефан Спасов, петият член в журито на театралния фестивал, селекцията е била много добра, с едно малко изключение. Той си пожела форумът в Шумен да се превърне в преглед на българската драматургия, защото публиката търси и иска да гледа представления по български текстове.
Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..
Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...
Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..