Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заместник-кмет мълчи за опасната къща

4
Снимка: Радио Шумен

Продължава разчистването на района около къщата - паметник на културата, в Шумен, чийто покрив се срути късно снощи.

Репортер на Радио Шумен видя на място забранителните ограждения по тротоара около участъка на ул. „Цар Освободител“ 125 и подхода към ул. "Цар Калоян". Работата на общинските работници, които премахват строителните отпадъци, следеше заместник-кметът по строителство и екология на Шумен Николай Симеонов. Той отказа каквато и да е информация по случая за общественото Радио Шумен, въпреки че преди това подробно бе коментирал обезопасителните мерки и ситуацията с опасната къща в друга частна медия. Симеонов препрати нашия репортер към пресцентъра на общината, където не отговориха на обажданията ни.


На място заместник-кметът разговаря с жена - съсобственичка на имота. Той й обясни, че сградата е опасна, затова се вземат необходимите мерки, за които ще бъдат направени разходи, а собствениците трябва да ги възстановят.

В прессъобщение по-рано от общината съобщиха, че многократно са отправяли предупреждения и предписания към собствениците, но без последствия.


Сутринта специалисти са направили оглед на място за изготвяне на констативен протокол. "Вземат се мерки за временна организация на движението на засегнатия участък на ул. „Цар Освободител“, с проверка на възможността за частично затваряне. Променя се сигнализацията и се организира преместване на съдовете за събиране на отпадъци, които са в засегнатата зона", писаха от общинския пресцентър.


От 2011 г. къщата е частна собственост и е обект на специална защита със статут на паметник на културата. Представител на Националния институт за недвижимо културно наследство ще посети обекта утре и заедно с общинска администрация ще коментират възможните решения, уточниха от пресцентъра на кметството.

Последно в къщата живее известният шуменски художник Стефан Петров. Домът му е строен през 1882 г. от баба му Златка Петрова, пише в сайта „Шуменски истории“. Петров умира при нещастен случай през декември 1991 г., два месеца след като навършва 100 години. Творбите на почетния гражданин на Шумен са запечатали най-красивите стари сгради в града.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кога ще има Парк на будителите?

Идеята да бъде изграден Парк на будителите пред шуменското читалище „Добри Войников“ оповестиха днес  ученици от Профилираната езикова гимназия „Никола Й. Вапцаров“ в Шумен. По време на традиционното тържество те раздаваха брошури с хората, дали много за българското образование. Идеята е в алея на будителите да бъдат почетени свързаните с Шумен..

публикувано на 01.11.25 в 12:21

"Подари книга - вземи книга" в Шумен

Второ издание на кампанията "Подари книга - вземи книга" се организира в Шумен утре - 1 ноември. Поводът е Денят на народните будители. Щандът, на който може да се разменят книги, ще бъде разположен срещу Административния съд в центъра на града от 10:00 ч. до късния следобед.  По време на кампанията ще се събират и дарения за лечението на момченце с..

публикувано на 31.10.25 в 15:03

Почистват за Архангелова задушница

Общинските предприятия в Шумен почистват в района на Гробищния парк за Архангелова задушница. Това съобщиха от общината.  Продължава и отстраняването на сухи и опасни дървета в града, които комисията в община Шумен установи. Днес се работи на ул. „Бунтовник“, по бул. „Мадара“ и в жк „Херсон“, където се оформят корони и се отстраняват листна..

публикувано на 31.10.25 в 13:11

Шумен ще строи подземен паркинг

След като вчера Общинският съвет в Шумен одобри разширената синя зона в града, не закъсняха и реакциите. В нейния обхват попадат над 50 улици в централната градска част. Собствениците на един автомобил ще заплащат по 90 лв. за годишен абонамент, а ако имат втора кола, удоволствието да паркират ще им струва 180 лв. или общо 270 лв. за две коли.  Още..

публикувано на 31.10.25 в 13:04

Акция "Зима" на пътя

Традиционната акция "Зима" започва от 1 ноември. Инициативата, насочена към безопасността на участниците в движението през студените месеци, ще протече в три етапа.  От 1 до 10 ноември ще се акцентира върху изправността на превозните средства – особено велосипедите, електрическите тротинетки и каруците. Ще се проверяват светлини, светлоотразители и..

публикувано на 31.10.25 в 12:43

Награди за киноклуб "Мадарски конник"

Филмът "Домът" на Мюжген Исуф, Апостол Фанев, Красимир Георгиев и Николай Тодоров от киноклуб "Мадарски конник" към НЧ "Добри Войников – 1856" спечели наградата за режисура на 33-ия Международен фестивал на любителския документален филм "Камера 300" в Битоля, Северна Македония. Наградата на "Камера 300"   в категорията за  монтаж получи друг филм..

публикувано на 31.10.25 в 11:56

Без промяна в цените на такситата в Шумен

Предложението за увеличаване на минималните цени за таксиметровите услуги в Шумен от 0,85 лв. на километър на 1,29 лв. (0,66 евро) за дневна и 1,59 лв. за нощна тарифа не бе прието от общинските съветници, които заседават втори ден. Те трябваше да гласуват предложението на превозвачите, тъй като до 31 октомври общинските съвети приемат тарифите на..

публикувано на 31.10.25 в 11:19