В поповското село Садина гостува Панагюрското златно съкровище. В неделя, 16 юни, то ще бъде изложено от 10:00 до 14:00 часа в Капанския етнографски комплекс в селото.
Не знаем колко пъти и дали подобна ценност е била излагана в малко селище, но това се случва и хората очакват с нескрито вълнение да видят златното съкровище, чийто гастрол в Садина е благодарение на Историческия музей в Попово. Определят го като събитие, отвъд най-смелите им мечти.
Поводът е честването на 500 години от съществуването на селище под името Садина. В османските архиви са открити сведения за това от 1524 година, а селищно образувание има и по-рано. В началото на миналия век Садина е била общински център, жителите му са надминавали 4000. Селото си има знаме, връчва ежегодно почетен знак на Садина, предстои конкурс за химн и събития всеки месец до края на годината.
Кулминацията на честването е на 16 юни, когато празникът ще започне с тържествена света литургия и водосвет отслужен от Русенския митрополит Наум и свещеноиконом Валентин Лазаров. Пред Мемориала "Садинска слава" ще бъдат поднесени венци и цветя, ще проехтят и салюти от черешово топче. В 10.30 часа е началото на тържествената програма. Във фолклорният концерт ще участват състави към читалище „Съединение“ в Садина, представителния състав на селото „Капанци“ и представителния ансамбъл на Попово - "Северняче". Изненада е и певческа група „Магия“ от Историческия музей в Попово. Панагюрското съкровище ще можете да разгледате без вход
Легендите за селото – пазител на капанските традиции, за гордостта на Садина днес и за изненадите на празника, разказва кметът Хриска Тодорова пред Христина.Димитрова.
Успех много добър 5 за последните три гимназиални класа да освобождава учениците от матура. Това предлагат от синдикат "Образование". По този начин ще се повиши мотивацията на децата да учат по-старателно през последните три години и ще ги освободи от стреса, който причиняват матурите. Това ще им даде и повече време да се подготвят за..
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..
Чували ли сте за въжения мост над Янтра, който свързва русенските села Беляново и Новград. Тук реката прави чудни меандри преди да се влее в Дунав. А в скалния венец по долното речно русло между Беляново и Новград е разположен и скален манастир. Наречен е Беляновски, на името на близкото село. Части от тази обител, включително и скалната църква са..
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..
Говорим на различни езици, но плачем еднакво. Тази фраза се роди около трагедията в Кочани. За този израз ни подсети откровението на Мария Нейкова от Търговище, която не е родена в България, говори 4 езика, но признава, че винаги когато чуе българския химн, буца и засяда в гърлото. Споменавайки за това, в очите и напират сълзи. От..
Невена Делчева е ресурсен учител и автор на книгата „Учениците на г-ца Цвета“. Чрез тази книга тя представя деца, които попадат в графата специални. Книгата е насочена от една страна към самите деца, за да могат те да разберат по-добре съучениците и познатите си, а от друга – изданието е в помощ на родители, които биха искали да обяснят по-лесно..
По повод Международния ден на земята - 22 април, шуменското Народно читалище „Пробуда – 1958“ и Европа Директно - Шумен организират поредно събитие от Зона за размяна „Шуменско зелено”. Инициативата „Донеси и размени“ е възможност за размяна на дрехи и аксесоари и е част от социалните кауза на читалището.Тя цели насърчаване на..