Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирът от Кючук Кайнарджа

Снимка: БНР

На мястото, където е бил сключен договорът от 21 юли 1774 година, който слага край на Руско-турската война от 1768-1774 г., се издига чешма, около която е изграден обширен парк и туристически център. Четвърт хилядолетие по-късно, мястото в силистренското село Кайнарджа продължава да носи памет за случилото се. Има и хора, които разказват за историческите събития преди 250 години, за природните красоти на района и за живота на местните хора. 

Сред тях е Дафинка Станева, общественик, краевед, автор, преводач. С нея разговаряме за живота под знака на мира, защото от 2015 година Кайнарджа е част от европейската мрежа „Места на мира“, която обединява селища в различни европейски държави, в които са подписани мирни договори.

С освещаване на нова паметна плоча и с научен форум днес в силистренското село Кайнарджа се връщат към спомена за събитията от лятото на 1774 година, когато е подписан Кючуккайнарджанският мирен договор между Русия и Османската империя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослава Хайнова

Търсят помещение за клуб

„Търсим подходящо общинско помещение за клубна база на инвалидите в Шумен“. Това увери заместник-кметът по здравеопазване и социална политика Светослава Хайнова, потърсена от репортер на Радио Шумен.  Тя обясни, че след като се е оказало, че предложеното помещение в сградата на Бизнес центъра не е подходящо, се водят разговори за ползване на един от..

публикувано на 02.12.24 в 15:27

Шенген и бизнесът

Какво ще се промени за бизнеса в България, ако на 12 декември министрите на вътрешните работи на страните от ЕС кажат „да“ за България и Румъния за влизане в Шенген?  Темата за  сухопътния Шенген вече е в дневния ред на срещата на вътрешните министри в Брюксел . Ако гласуването мине, предстои и крайното потвърждение на решението от държавните глави..

публикувано на 02.12.24 в 12:33

Учителка преподава чрез театър

Преподаване на литература чрез театър – такъв подход е избрала учителката Айсел Бекирова от Русе. Нейните ученици са истински щастливци, защото от миналата учебна година усвояват българските автори, като ги поставят на сцена в час. Шестокласниците вече са правили драматизация на   „Под игото“ на Иван Вазов и на разказа „Серафим“ на Йордан..

публикувано на 02.12.24 в 09:03

Ветеранът на пазара

Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..

публикувано на 30.11.24 в 12:01

Червени панделки с послания

Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ.    Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен.   На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..

публикувано на 29.11.24 в 14:28

За музея с любов

Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...

публикувано на 29.11.24 в 08:55

Писахте ли на Дядо Коледа за бонус?

След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..

публикувано на 29.11.24 в 08:45