Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разделно събираме биоотпадъци

Снимка: Община Шумен

Система за разделно събиране на биоразградими отпадъци предлага да бъде въведена в община Шумен кметът проф. Христо Христов. Целта е да се намалят количествата на смесените битови отпадъци. 

Ако на предстоящата сесия общинските съветници подкрепят идеята, до цветните контейнери ще бъдат поставени и кафяви съдове. В тях ще се изхвърлят биоразградими отпадъци. Те ще се компостират в инсталация, за която е предвиден общински терен в близост до село Хан Крум. 

Кметското предложение бе подкрепено единодушно по време на заседанието на общинската комисия по екология и селско стопанство. 

„Ще е нужно да се упражнява силен контрол в началото. Не очаквам хората да свикнат бързо, вероятно ще им трябва поне половин година, но все отнякъде трябва да се започне“, каза съветникът Златин Кайряков. 

Да се включат в проекта са поканени и други общини от Шуменска област. От администрацията във Велики Преслав са отговорили, че планират да си изградят подобна инсталация сами. Кметският екип в Нови пазар все още се колебае дали да се включи към шуменския проект. Системата за компостиране ще бъде изградена с европейско финансиране.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Шумен

Приемен ден на заместник-кметовете

Поради спешни работни срещи на кмета с министри в София, приемният му ден се отлага от понеделник (28 юли) за сряда (30 юли). Проф. Христо Христов ще се срещне със записаните граждани в сряда (30 юли) от 14:00 ч. в зала 203 на община Шумен. Остават без промяна в графика приемните за граждани на ресорните заместник-кметове и секретаря на..

публикувано на 28.07.25 в 08:17

Ликвидираха пламъците в село Пристое

Загасен е пожар, възникнал в индустриалната зона на Шумен, съобщиха от полицията. Извършва се оглед, а по първоначална информация са унищожени тежкотоварен автомобил, бус и два леки автомобила. Овладян е и пожарът край Белокопитово в сухи треви, ликвидирани са пламъците в стърнището в село Пристое.  Благодарение на бързата реакция на огнеборците..

публикувано на 27.07.25 в 16:17
Снимката е илюстративна

Огнеборци потушават пламъци в Пристое

Огнеборци от пожарната в Шумен работят по погасяване и ликвидиране на четири сложни пожара в момента, съобщиха от полицията. Три от тях са на територията на областния град, един е в село Пристое. За него има данни,че пламъците са близо до имоти в селото.  От сутринта са ликвидирани още два пожара. Работата на огнеборците е затруднена заради силния..

публикувано на 27.07.25 в 14:40

Четири големи пожара горят в страната

Четири големи пожара горят в страната - в Лесово, Илинденци, в Трънско и в русенското село Николово. Товаобявиха на брифинг от Оперативния щаб при МВР. За момента няма опасност за населените места. Четирите хеликоптера и двата самолета по линия на поисканата помощ от Европейския съюз ще кацнат следобед на летище "Пловдив".  При Лесово от 08.00..

публикувано на 27.07.25 в 14:24
Гледка към село Очин дол

Времето през новата седмица

През седмицата атмосферата ще се лабилизира. В понеделник ще е предимно ясно, до обяд слънчево. По-късно следобед ще се развива купеста облачност и на места във вътрешността на Североизточна България не е изключено да превали краткотраен дъжд. Вятърът ще се ориентира от северозапад, слаб до умерен, по Черноморието следобед от югоизток. Минималните..

публикувано на 27.07.25 в 13:14
Снимката е илюстративна

Временни ограничения за камиони

Заради очакваните високи температури и днес между 13:00 ч. и 21:00 ч., ще бъде ограничавано движението на камионите над 20 тона по определени участъци от републиканската пътна мрежа, съобщава Агенция „Пътна инфраструктура“.  Ограничението се прилага на територията на 8 области, за някои участъци от първи, втори и трети клас пътища във Видин,..

публикувано на 27.07.25 в 08:33

Горещо и в неделя

И днес отново очакваме слънчево и горещо време. Вечерта и към нощта по поречието на Дунав ще се развива известна купеста облачност.  Вятърът ще е поривист.  Над целия район ще се ориентира от югоизток и ще се усили.  Максималните температури едва забележимо ще се понижат спрямо предишните дни. Днес те ще бъдат в интервала 35°- 40°, за района на..

публикувано на 27.07.25 в 07:44