Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо таксуват торбичките?

4
Снимка: „Ние, потребителите“

Всеки търговец е длъжен предварително да постави на видно място и в непосредствена близост до стоката нейната продажна цена. Това напомнят от онлайн платформата "Ние, потребителите" във връзка с медийни публикации и постове на клиенти в социалните мрежи относно тихомълком въведеното от една от веригите за хранителни стоки таксуване с 5 стотинки на малките найлонови торбички.

"Посещение в два от обектите на веригата показа, че табели с информация за таксуването все пак има, но те не са в непосредствена близост до ролките с торбичките, както се посочва в чл. 15 от Закона за защита на потребителите. Затова не е изненадващ ропотът на потребитерите и твърденията им, че разбират за начисляването на по 5 стотинки за всяка торбичка едва, когато си погледнат касовата бележка", коментира основателят на "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

Никой от служителите в магазините не може да обясни по кой нормативен акт е въведена таксата, част от тях препращат да се чете на плаката (където подобно нещо не пише), а други - на сайта.

При преглед на едната интернет страница на веригата (tmarket.bg), включително в рубриката "Актуално" няма новина на тази тема. На другия сайт на бранда (https://tmarketonline.bg) има информация на заглавната страница и тя гласи: "В продължение на нашите усилия за все по-зелена околна среда се налага да започнем да таксуваме опаковъчните торбички и тарелки с цени от 5 до 30 ст. за брой". Тук отново не се цитира нито нормативен акт, нито се посочва заради коя конкретно зелена програма на веригата "СЕ НАЛАГА" таксуването на торбичките. Отделно от това, няма конкретна цена за всеки от видовете артикули, а са посочени в диапазон. Отделен въпрос е, че потребителите не са длъжни да посещават сайтовете на веригата.

Напомняме, че задължителното таксуване на прастмасовите кутийки за храна от витрината е в изпълнение на действаща в България наредба за намаляване употребата на пластмаса. Все още обаче никъде у нас не се дава възможност на клиентите да пазаруват в собствени кутии от вкъщи, за разлика от много държави в Европа и зад Океана. По този въпрос „Ние, потребителите“ направи специален подкаст епизод: https://www.youtube.com/watch?v=9yD8g0fQccE&t=888s

Съгласно нов европейски регламент, с цел намаляване отпадъците от опаковки, от 2030 г. тези торбички ще бъдат забранени за предлагане. Крайните дистрибутори на напитки и храна за вкъщи ще трябва да предлагат на потребителите възможността да си носят собствен съд. Ще трябва и да положат усилия до 2030 г. да предлагат 10% от продуктите в опаковки за многократна употреба.

За да засекат всеки опит за включване на допълнителен артикул към сметката, както и коректността при отразяването на отстъпките, от „Ние, потребителите“ препоръчват на хората да проследяват на екрана всяко маркиране. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Починалият полицай с тежки сърдечни проблеми

Полицай от кордона на Народното събрание почина, след като му прилоша рано тази сутрин. От МВР съобщиха за "Хоризонт", че 50-годишният мъж е бил откаран в спешната болница "Пирогов", където е починал. По данни на Министерството на здравеопазването,  линейката е пристигнала на мястото в рамките на 5 минути след получаване на сигнала...

публикувано на 18.09.25 в 13:09

Молитва за мир

На 21 септември България ще бъде част от международната инициатива „Заедно за мир“, в която хора от различни държави ще се обединят в обща молитва за хармония и единство.  Събитието ще се проведе едновременно на четири континента и ще събере участници от различни среди – духовни общности, културни организации, бизнес, политика и изкуство, които ще..

публикувано на 18.09.25 в 08:50

Пети вот на недоверие

Парламентът ще гласува петия вот на недоверие към кабинета "Желязков" днес в 16:45 часа.  Над 7 часа продължиха вчерашните дебати, като в тях се включиха управляващите и министърът на вътрешните работи Даниел Митов.  Вотът беше внесен от 59 народни представители от ПП-ДБ, МЕЧ и АПС, а подкрепа обявиха и “Възраждане” и “Величие”. Мотивите на..

публикувано на 18.09.25 в 08:19

Слънце и вятър в четвъртък

Днес ще преобладава слънчево време, с временни увеличения на облачността. Ще духа умерен и силен вятър от северозапад, който до вечерта ще отслабне. Максималните температури ще са между 21° и 26°, за Шумен около 25°. Прогнозата е на дежурния синоптик Светлана Любомирова от Националния институт по метеорология и хидрология /Филиал Варна/..

публикувано на 18.09.25 в 05:44

Без ток днес

Разград Днес от 8:30 ч. до 16:30 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Лудогорци: ТП 4; с. Старо селище; с. Малко Йонково; с. Йонково; чужди трафопостове: ТП "Глобул Лудогорци", МКТП "Виваком Малко Йонково", ТП "Зем. кооперация Йонково", БКТП "Птицеферма Йонково"; ТП "Кошари Йонково". От 8:30 ч. до 16:30 ч. са..

публикувано на 18.09.25 в 04:53

Почитаме Вяра, Надежда, Любов и София

Православната църква почита на 17 септември Вяра, Надежда, Любов и майка им София. През втората половина на І-ви век в Рим живяла София - честна християнка. Тя имала 3 дъщери, които носели имената на християнски добродетели - Вяра, Надежда и Любов. Тя ги възпитавала в любов към Господ. Четирите жени не криели своята вяра в Христос и я изповядвали..

публикувано на 17.09.25 в 08:08

Планово без ток

И днес на много места в радио региона ще бъде спрян тока заради профилактика и ремонтни дейности. Област Разград От 9:00 ч. до 16:00 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на селата Севар и Сушево. Област Русе За времето от 8:30 ч. до 16:30 ч. ток няма да има в част от Русе, Бяла, Две могили и село..

публикувано на 17.09.25 в 06:50