Истинският човек разбира само една свобода и само едно право - да изпълни дълга си. Недейте дава в ръцете на слепеца факел, казва Шилер, защото той ще подпали къщите на хората. Недейте дава свобода и права-власт на егоистичната човешка личност, за да не ви докара най-големи бедствия и катастрофи. Преди всичко преобразете тази личност и я превъзпитайте: за свободата трябват диамантени характери и силни мъже.
Аз мисля, че най-голямото зло ни иде от тези недорасли големи деца, които без време са излезли от училище; - лакоми и кресливи деца по стъгдите… А нам ни трябват силни умове, една здрава интелигенция.
Изглежда, че българският народ още няма глава.
Това е краят на статията „Народ без глава“ на Иван Грозев, написана през 1919 г.
Незаслужено забравенияте днес поет, философ, драматург, мистик, масон и общественик е роден на 23 юни 1872 г. в с. Червена вода, Русенско. Завършва Софийския университет. До смъртта си през 1957 г. работи като гимназиален учител в София, като два пъти е уволняван. Той е от първите, който дава литературни насърчения на Йордан Йовков, Ст. Л. Костов и др. Близък приятел е на Теодор Траянов и Богомил Райнов.
Два пъти Иван Грозев е предлаган и за носител на Нобеловата награда за литература от акад. Михаил Арнаудов.
Сред най-добрите му изследователи е преподавателката в Югозападния университет в Благоевград доц. Елена Азманова, написала студията „Иван Грозев. Скритата литература“. Според нея той е един от премълчаните ни автори, който все повече започва да се разкрива за четящата публика.
Чуйте още от интервюто на Станислав Буковалов с Елена Азманова.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..