Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъжата умира, когато я хванеш

Снимка: Радио Шумен

Семинар за разпознаване на фалшивите новини организира екип на информационния сайт "Mediapool" в сесийната зала на община Шумен. „Можеш бързо да съчиниш една фалшива новина, да я разпространиш лавинообразно, но проверката на фактите и доказването на лъжата отнемат много повече време“, обясни журналистката Мартина Бозукова. 

Хибридните атаки, на които са подложени българите, имат за цел да събудят носталгията към миналото и да предизвикат съмнения към европейския избор на България. „Непрекъснато виждаме заглавия, че все Европейският съюз нещо ни забранява. Първо беше ракията, после шкембе чорбата, а сега са розовите домати“, обясни тя. В последните години се забелязват и кампании, които искат да откажат българите да упражнят правото си на глас по време на избори. Това става с разпространението на твърдения, че вотът така или иначе е купен или че машините са манипулирани.

По време на семинара бяха показани така наречените дийпфейк материали, генерирани с помощта на изкуствен интелект. В един от клиповете образът и гласът на президента Румен Радев рекламира инвестиционна измама. „С развитието на технологиите все по-често ще виждаме такива манипулации“, обясни Никола Лалов от "Mediapool". Пред гостите на семинара той развенча и конспиративната теория, че зеленото лого със силуета на жаба, което стои на редица сладки изделия, не означава, че в тях е вложена пудра от насекоми. Знакът гарантира устойчивото производство на използваните какаови зърна.

„Все пак всяка лъжа умира в момента, в който е хваната“, каза още Бозукова.

“С проявата на небрежност, ако не си достатъчно отговорен към себе си и близките си, ти ще обслужваш чужди интереси. А много от тези дезинформационни кампании са насочени пряко към твоя джоб. Могат да застрашават здравето ти, личното ти благосъстояние, а дори и живота на твои близки”, добави Никола Лалов.

Журналистите показаха и най-известните онлайн платформи за проверка на фактите. Сред тях бе и секцията в сайта на Българското национално радио.


Защо българите са склонни да вярват на фалшиви новини? Как да противодействаме на лъжите онлайн, които си играят с нашите емоции и предварителните ни нагласи? Отговори на тези въпроси чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с Мартина Бозукова и Никола Лалов от "Mediapool".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11