Сред наградените в последното издание на Международния фестивал за любителски исторически филми в Шумен и е едно ученическо студио, в което повече от 10 години децата се занимават с великото изкуство да създаваш филми, макар и къси като времетраене.
Клубът по фотография, видео и кино в Професионалната гимназия по икономика в Шумен спечели отличието на Националния филмов център за най-добър филм на млад автор до 30 години за филмите "Засега така" и „Може би".
Миглена Стефанова се срещна с ръководителя на студиото Апостол Фанев и с две от участничките в него единадесетокласничките Цветелина Андонова и Борислава Спасова.
Според Апостол Фанев в клуба се опитват да подредят нещата, когато създават дигитално визулно изкуство. С учениците измислят идеята, разпределят си ролите, кой в какво ще се включи, кой ще е зад камерата. След като се сглоби, филмчето се гледа от колегите му в киноклуб „Мадарски конник“ в Шумен, които дават последната си дума дали направеното може да бъде представено на повече хора.
Чуйте още от прикачения файл.
Разговор на Миглена Стефанова с Апостол Фанев, Цветелина Андонова и Борислава Спасова.
Третото издание на "Лято Арт" ще се проведе от 4 до 8 август в градинката пред НЧ „Добри Войников-1856“. Всички събития са с начален час 19.00. Програмата на фестивала бе представена от творческия секретар Надежда Романова. Младата поетеса Анна Лазарова е гост в първата вечер. Тя ще представи пред публиката текстове от последните си стихосбирки...
И тази година Държавната опера в Русе ще участва в най-голямото културно събитие за лятото в Тутракан, наречено „Огненият Дунав“. Те се включват в откриването на фестивала, когато премиерно ще изпълнят концерт-спектакъла си „От Виена до Тутракан“. Публиката я очаква едночасово вълшебство с най-красивата музика, създадена от композиторите,..
Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..
В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..
От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..