Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Женската сила през Възраждането

6
Снимка: Личен архив

Как българското общество през XIX в. възприема появата на женските благотворителни дружества и все по-сериозната заявка на жените да се самоидентифицират?

Доколко моделът на създаване на организациите повтаря нечий чужд модел отвън и кои са автентичните елементи в тях? 

Имало ли е мъже в женските дружество до Освобождението?

Как се еманципират женските дружества след 1878 г.?

На тези въпроси отговаря Андриана Спасова от Института за литература при БАН, която е изследвала в дълбочина темата.

На 25 март 1872 г. по покана на учителката Анастасия Димитраки Константинова в дома на Марийка Начкова се събират 15 видни жителки на Шумен – учителки, съпруги или дъщери на търговци и занаятчии. Те учредяват женско дружество, чиято цел е да се даде образование на девойките и да осъществява благотворителна дейност. Инициаторите се обединяват около името “Родолюбие”, защото то най-силно кореспондира с техните патриотични настроения и със стремежа им към независимост. За патронен празник избират Благовещение. Те подготвят устав и правилник, излъчват ръководство и изработват печат с елипсовидна форма, в чийто център са изобразени две стиснати ръце като символ на народното единство. За председател на дружеството е избрана учителката Анастасия Константинова.

Това е началото на историята на едно от десетките женски дружества, които още преди Освобождението заявяват мястото на жената в обществените дела.

Чуйте още за тяхната история в интервюто на Миглена Стефанова с Андриана Спасова, направено в предаването „Истории за историята“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как оживява дървото

20 години чества днес Школата по дърворезба към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин ръководител през всичките тези години е  Ангел Минчев.  Изложба с произведения на учениците ще бъде открита от 17:30 ч. в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“.  Многобройни са участията на..

публикувано на 07.02.25 в 08:45

Еврозоната вече е вдигнала жилищните цени

Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..

публикувано на 07.02.25 в 08:20

Филм за чудеса и вяра

„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..

публикувано на 06.02.25 в 14:02
Зорница Славова

Ще има ли кадри за бизнеса?

Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..

публикувано на 06.02.25 в 08:32

ПП "Шуменско плато" празнува

45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Емоциите в обучението

Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Нова техника срещу наркоепидемията

Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника   - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..

публикувано на 05.02.25 в 11:53