Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Робот в училище

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хуманоиден робот ще внедри в обучителния процес иновативно училище в Търговище, съобщава БТА. Това ще се случи в Професионалната гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“ в областния град, след одобрен проект по Националната програма „Професионално образование и обучение 2024“ и модул „Модернизиране на материално-техническата база“, съобщават от ръководството на учебното заведение. 

През предстоящата учебна година предстои да се обособи учебен кабинет по професионална подготовка за приложно програмиране. В дейностите по обновяването му ще се включат ученици и учители, посочи педагогическият съветник в училището Марина Маринова. Чрез разработването на специфични кодове, учениците ще могат да задават разнообразни команди към робота, като след тях той ще може да пее, танцува, общува. Особено полезен може да бъде в чуждоезиковото обучение, допълни Маринова.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Велосипедист пострада на пътя

Велосипедист е пострадал при пътен инцидент. Това съобщават от търговищката полиция. Катастрофата е станала на 13 ноември около 7:30 часа на ул. „Цар Освободител“ в Омуртаг. Лек автомобил“Фолксваген Голф“, управляван от 25-годишен водач, е отнел предимството на 57-годишен велосипедист. В резултат на пътнотранспортното произшествие велосипедистът е..

публикувано на 14.11.25 в 13:05

Училища за пример

До 30 ноември училищата в България могат да кандидатстват за програмата „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Това съобщиха от неправителствената организация в Търговище.  Програмата е двугодишна и осигурява безплатна професионална подкрепа и обучения на стойност около 40 000 лева, които вече са променили начина на преподаване в много..

публикувано на 14.11.25 в 09:33

Засаждат 80 фиданки в парк „Юкя“

80 фиданки червен дъб ще бъдат засадени днес - 14 ноември, в търговищкия парк „Юкя“. Новата част от парка ще бъде на площ от 2 декара, теренът е предоставен от община Търговище, а фиданките са произведени в разсадника край село Баячево.  Инициативата е на Клуб 200 "Дъбче с бъдеще", Държавното горско стопанство в града, общинската фирма „Флора“ и Фонд..

публикувано на 14.11.25 в 08:59

Търговище отново пее и танцува

Националният детско-юношески фолклорен фестивал „Мисионис пее и танцува“ ще събере за десети път млади таланти в Търговище. Очаква се в събота и неделя (15 и 16 ноември) на сцената на Младежкия дом в областния град да се представят повече от 450 участници от региона и страната, предава БТА. Фестивалът „Мисионис пее и танцува“ се организира..

публикувано на 14.11.25 в 08:50

Търговище с нов модел на такса смет

Нова методика за изчисляване на таксата за битови отпадъци предлага община Търговище. Промените са публикувани за обществено обсъждане в сайта на общинската администрация. Методиката има за цел да покрие действителните разходи на общината по събиране, транспортиране, третиране и обезвреждане на отпадъците, каквито са изискванията и на..

публикувано на 13.11.25 в 09:47

425 000 лв. за фотоволтаици

Община Търговище спечели проект за инсталиране на фотоволтаици за социалните заведения, съобщават от администрацията. Проектът е на стойност от 425 хил. лв. и ще бъде финансиран по Плана за възстановяване и устойчивост.    Ще бъдат инсталирани фотоволтаични системи с мощност от 15 до 30 kW в четири сгради за социални услуги. Това са Комплексът..

публикувано на 11.11.25 в 10:48

Промени в движението

От 12 ноември за месец се затварят два участъка за пешеходци по ул. „Цар Освободител“ в Търговище заради строителството на нова велоалея. Това съобщават от общинската администрация.  Ограниченията са от подлеза до кръстовището с ул. „Петко Рачев  Славейков“ и „Трети март“, както и в района на минералния извор. Достъпът ще се осъществява по обходни..

публикувано на 10.11.25 в 14:07