Царев брод е интересно шуменско село. Жителите му са потомци на банатски българи, татари, немци, турци, руски белогвардейци, албанци, чехи и т.н. Някои са чували за селото покрай Психиатричната болница, но привлича туристи и миряни основно с единствения действащ католически манастир в Севериозточна България - Бенедиктинския манастир.
Изграждането му е заради немската католическа общност, която от началото на миналия век живее в Царев брод, тогава Енидже. Католическият храм е построен 1910 година, четири години по-късно идват сестри бенедиктинки, за да обучават децата на немските колонисти.
Бурна е 110 годишната му история, но днес зад вратите му не цари единствено тишина. Преди дни завърши пореден летен детски лагер, а преди това Национална младежка среща. Всеки ден миряни и туристи прекрачват прага, за да посетят манастира или просто да си купят мехлем, какъвто от десетилетия правят сестрите, а хората твърдят, че е чудодеен.
Шест монахини са се посветили понастоящем на светата обител в Царев брод. Казват, че при тях може да намерите не само лек за тялото, но преди всичко за душата.
За живота днес в Бенедиктинския манастир в Царев брод, чуйте единствената българка сред монахините - сестра Надя Ружина. Интервю на Христина Димитрова.
В село Царев брод живеят в мир и сговор - православни, католици и и мюсюлмани. Всеки от етносите си има свой храм.
Пазарът на жилищните имоти в Шумен расте. Средната цена за квадратен метър на жилищата в града през първото тримесечие на 2025 г. е 1271 евро, което е с 11.3% повече от същия период на 2024 г. Така Шумен се нарежда на пето място по цени на жилищата в страната след София, Пловдив, Варна и Бургас. Подобно на останалите градове, така и в..
Голяма част от малчуганите излизат във ваканция от детските градини. Някои от тях вече са на море и планина, а други се вълнуват за предстоящия първи клас. Какви са размислите на бъдещите първокласници, които се разделят с детската градина, за какво тъжат и за какво се радват. Чуйте репортаж на Жулиета Герова, която ни среща с шест и..
С над 70% е намалял оборотът в някои заведения по Шуменското плато през изминалия уикенд спрямо същия период на миналата година. Това отчита Десислав Десподов, собственик на два от потърпевшите бизнеси. Той добави, че заедно с други ресторантьори и хотелиери са се обърнали към депутати от Шуменския регион, за да влезе темата с компенсациите в..
Разширяването на синята зона за паркиране в Шумен изтласка на повърхността отново един стар проблем – обществения градски транспорт. Дори шуменци трудно се ориентират в маршрутите и разписанието на автобусите, а за хората от друго населено място да ползват градския транспорт, е непосилна задача. Причината – липсата на адекватна информация по спирките..
Сдружение „Бъдеще за Силистра“ стартира първото издание на предприемаческата инициатива Бизнес академия „Силистра“, насочена към млади хора на възраст между 19 и 35 години с бизнес идея или стартиращ бизнес, регистриран преди по-малко от три години. Набирането на кандидатури през специална онлайн платформа вече започна. Идеята е събитието да..
Знаете ли, че ако отглеждате цветя в градината си, а не само райграс, имате овошки и поддържате неокосено някое местенце, в което избуява и коприва, то всъщност помагате на пеперудите. Те са навсякъде около нас и е трудно човек да си представи цветните поляни без тези крехки и ефирни насекоми. Изчезването им обаче ще бъде не просто естетическа..
Шуменските полицаи избраха да празнуват своя ден с най-големите си почитатели – децата. Днес, в навечерието на празника 5 юли, вратите на полицейската дирекция, на най-бързата патрулка БМВ, също и на ареста, бяха отворени за любознателни момичета и момчета. Интересът се оказа наистина огромен, а децата засипаха със съвети униформените, защото..