Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шуменчета в омаята на Синая

13
Снимка: Личен архив

Двадесет и четири деца между 12 и 15-годишна възраст от България и Румъния участваха в художествен пленер в Синая, един от най-живописните градове в северната ни съседка.

Дванадесет възпитаници на Арт школата към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен с ръководител Теменуга Христова и дванадесет ученици от Гимназия „Николае Лабис“ от Букурещ с ръководител Ана-Мария Маргине бяха част от форума под надслов "Нашата планета, магията на гората".

Пленерът се проведе в края на юли с богата творческа програма - посещения и рисуване на открито в Природонаучния музей "Антипа", Букурещ, манастирите на Синая и Карайман, къщата музей на румънския композитор Джордже Енеску, парка и централната част на Синая и прочутия замък Пелеш.

Програмата включи и приложно-декоративно и живописно ателие. Пленерът завърши с изложба в комплекс "Роуа" в Синая, който представи творбите на всички участници в артистичното събитие.

Пленерът в Синая е продължение на българо-румънския пленер, в който партньори са шуменския център за подкрепа за личностно развитие и букурещката гимназия. През юни 12 румънски деца гостуваха в Шумен, за да участват в пленера, наречен „Мостове на приятелството".

Чуйте още подробности от разговора на Миглена Стефанова с Даяна Василева и Ахмед Ахмед, възпитаници на Арт школата в Шумен и с техния ръководител Теменуга Христова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За музея в Сребърна

Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев.  Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент.  Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..

публикувано на 02.02.25 в 09:22

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28

Нов кабинет за специалните деца

Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..

публикувано на 30.01.25 в 15:10

Ремонтират затворено училище

Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище.  Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града.  Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..

публикувано на 30.01.25 в 11:31