„Интересно каква би била Русия днес, ако управляващият елит четеше и пропагандираше Бердяев, а не Илин?“, този въпрос зададе в социалната мрежа политологът проф. Добромир Добрев. Той работи по изследване, което засега нарича "Русия – двата пътя".
„Възможна ли е алтернатива на това, което се случва в Русия и има ли исторически предпоставки за такава алтернатива“, пита политологът. „В Русия има изобилие на идеи и винаги е било така. Въпросът е към кои се посяга. И към кои идеи е предразположена руската менталност“, добавя той.
Българите са уморени от живота, защото свободата предполага непрекъснати обществени усилия, твърди проф. Добрев. „Една умора от свободата ги кара да припознават неща, които те дълбоко не познават. Говоря за българските граждани, симпатизиращи на руския режим в момента. Неща, които те не познават и не знаят за какво става дума. Но понеже много хора работят да направят тази далечна химера популярна, лъскава, да я опаковат в някаква обвивка, тези усилия на хибридната война дават резултати. Така част от българите си мислят, че красивата картинка, която им се рисува е реална. Дълбоко заблуждавайки се за истинската същност на режима, който се установи в Русия след 2000 година“, обясни проф. Добрев.
За голяма част от руснаците Путин изглежда като безалтернативния лидер и това е възглед, за който руската пропаганда работи от години, твърди политологът. „Казвам пропаганда, защото информация в нормалния ѝ вид там няма от възцаряването на Путин. От информационни – телевизионните канали станаха пропагандистки. Те въведоха идеите, че няма алтернатива, че Западът е прогнил, че всички са лоши, че на фона на завистта към Русия за нейните безкрайни земи и ресурси, трябва да има силна фигура, която да устоява независимостта на Русия. Така нареченият суверенитет. Тази дума много се харесва от управляващите. Имаше един момент, в който хората около Путин въведоха израза суверенна демокрация, търсейки начин да се отклонят от понятието либерална демокрация. Насажда се, че трябва да има водач, на немски водач е führer. Това са идеи, които са въплътени във философията на руския философ Иван Илин. Това е една от алтернативите, за които аз говоря. Тя се е сбъднала за Русия, а не тази на Николай Бердяев.
Настъплението на Украйна в Русия може да отвори един от тези исторически прозорци, които да променят отношението на руснаците към властта, твърди проф. Добрев. „Присъствието на украински войски е силен удар срещу режима в Кремъл, чийто амбиции са да изглежда силен. Това всъщност го крепи. Силата. Ако се изгуби силата, много от руснаците биха се замислили за алтернативи“.
Възможно ли е настъплението в руските територии да постави Украйна с по-добри позиции на масата за мирни преговори? Отговор на този въпрос чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с проф. Добромир Добрев.
С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®. Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..
За пети пореден път в Търговище от 9 до 12 април ще се проведе Базар на изкуствата. Инициативата е на местни творци, които се опитват по този начин да популяризират изкуството си и се обединяват в обща кауза. Традиционното за града събитие и тази година ще е с благотворителен характер - ще се набират средства за рехабилитация на Ева Георгиева,..
Днес отбелязваме Международния ден на ромите. 8 април е обявен за техен празник от Европейския съюз и ООН през 1992 г. по инициатива на Международната ромска организация „Романо Юнион“. В България според последното национално преброяване като роми са се определили близо 267 000 души. 8 април отбелязва ромското пробуждане. В историята на всеки..
Снеговалежът на днешния 7 април не е толкова типичен, но не е и невероятен. И все пак това е един закъснял сняг. Това каза за Радио Шумен Венета Тодорова, ръководител на сектор „Прогнози“ във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. През 90-те години на миналия век също сме имали априлска снежна покривка. Особено в..
Нито едно здравно заведение в страната не може да се похвали, че няма проблем с кадрите. «Тази година, както вероятно и следващите няколко, ще крият огромни предизвикателства пред нас, основно свързани с човешкия ни ресурс», каза на днешния празник на здравните работници д-р Богомил Бойчев, управител на МБАЛ Тутракан. А недостигът на медицински..
В Световния ден на здравето по коридорите на шуменската поликлиника има доста пациенти. Тези с цветя обаче са единици. С един благодарен пациент Мина Денева се озова в кабинета на д-р Донка Савова - общопрактикуващ лекар със специалност „Вътрешни болести“. Д-р Савова е лекар от 1985 г. и не съжалява за избора си на професия и на специалност...
5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен. Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране . Събитието..