Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможна ли е една друга Русия?

Проф. Добромир Добрев
Снимка: Личен архив/ Фейсбук

„Интересно каква би била Русия днес, ако управляващият елит четеше и пропагандираше Бердяев, а не Илин?“, този въпрос зададе в социалната мрежа политологът проф. Добромир Добрев. Той работи по изследване, което засега нарича "Русия – двата пътя".

„Възможна ли е алтернатива на това, което се случва в Русия и има ли исторически предпоставки за такава алтернатива“, пита политологът. „В Русия има изобилие на идеи и винаги е било така. Въпросът е към кои се посяга. И към кои идеи е предразположена руската менталност“, добавя той.

Българите са уморени от живота, защото свободата предполага непрекъснати обществени усилия, твърди проф. Добрев. „Една умора от свободата ги кара да припознават неща, които те дълбоко не познават. Говоря за българските граждани, симпатизиращи на руския режим в момента. Неща, които те не познават и не знаят за какво става дума. Но понеже много хора работят да направят тази далечна химера популярна, лъскава, да я опаковат в някаква обвивка, тези усилия на хибридната война дават резултати. Така част от българите си мислят, че красивата картинка, която им се рисува е реална. Дълбоко заблуждавайки се за истинската същност на режима, който се установи в Русия след 2000 година“, обясни проф. Добрев.

За голяма част от руснаците Путин изглежда като безалтернативния лидер и това е възглед, за който руската пропаганда работи от години, твърди политологът. „Казвам пропаганда, защото информация в нормалния ѝ вид там няма от възцаряването на Путин. От информационни – телевизионните канали станаха пропагандистки. Те въведоха идеите, че няма алтернатива, че Западът е прогнил, че всички са лоши, че на фона на завистта към Русия за нейните безкрайни земи и ресурси, трябва да има силна фигура, която да устоява независимостта на Русия. Така нареченият суверенитет. Тази дума много се харесва от управляващите. Имаше един момент, в който хората около Путин въведоха израза суверенна демокрация, търсейки начин да се отклонят от понятието либерална демокрация. Насажда се, че трябва да има водач, на немски водач е führer. Това са идеи, които са въплътени във философията на руския философ Иван Илин. Това е една от алтернативите, за които аз говоря. Тя се е сбъднала за Русия, а не тази на Николай Бердяев.

Настъплението на Украйна в Русия може да отвори един от тези исторически прозорци, които да променят отношението на руснаците към властта, твърди проф. Добрев. „Присъствието на украински войски е силен удар срещу режима в Кремъл, чийто амбиции са да изглежда силен. Това всъщност го крепи. Силата. Ако се изгуби силата, много от руснаците биха се замислили за алтернативи“.

Възможно ли е настъплението в руските територии да постави Украйна с по-добри позиции на масата за мирни преговори? Отговор на този въпрос чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с проф. Добромир Добрев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет на мотори в цирка

Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство. „Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той. Каскадите с мотори са много популярни в..

публикувано на 12.09.24 в 15:54

Важни ли са вещите лица

Каква е ролята на вещите лица в съдебния процес? Често чувате в съдебни казуси, че съдът е назначил експертизи или съдът предстои да изслуша вещи лица.. Вещите лица са експерти в различни области и по компетентност се назначават от съда, ако се прецени, че това е нужно за изясняване на обективната истина. Техните заключения понякога са решаващи..

публикувано на 12.09.24 в 13:00

Да разчистим бюрата

Под това послание за пореден път във Велики Преслав ще премине кампанията за събиране на отпадъци от хартия и картон. Инициативата вече е традиционна и има подкрепата на учениците и техните родители.  Тя е част от програмата на община Велики Преслав за възпитаване на отношение и навици у гражданите към разделно събиране на отпадъците от домакинствата..

публикувано на 11.09.24 в 08:17
Рапица

Намаляват земеделските площи

Ниски добиви и ниски цени –това е най-лошият сценарий в земеделието. Това е поредната тежка година за зърнопроизводители от региона заради сушата. Драстично намаляха площите с рапица, а реколтата от царевицата е компрометирана. Това каза Мариела Йорданова от съюза на зърнопроизводителите в Лудогорието. По думите й, много стопани вече се отказват от..

публикувано на 11.09.24 в 08:08

1100 първокурсници се заклеха

С полагане на клетва от първокурсниците днес официално бе открита новата академична година в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".  Церемонията по традиция започна с издигане знамената на България, на Европейския съюз и на ШУ. Поздравителни адреси изпратиха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и други официални..

публикувано на 09.09.24 в 14:50

Научи се да се смееш

Повечето хора смятат, че достигането до щастието е лесен път, като разходка в парка. Често обаче щастливите хора са имали несполучливи опити в живота, падали са, след това са се научили да се изправят и да продължат живота си, но с нов опит. Вместо да подхранват негативното, те избират да градят щастието. Затова, за да минем през този път, трябва да..

публикувано на 07.09.24 в 14:59

Съединението - стъпка към националния идеал

Съединението на България на всички нейни територии, на които живеят етнически българи е мечта и цел през цялата на епоха на Възраждането.  Този идеал, който се появява през третата четвърт на XIX в. включва не само създаването на българска държава, но и такава държава, която e модерна, национално обединена и унитарна, без автономни територии, заяви..

публикувано на 06.09.24 в 09:00