„Интересно каква би била Русия днес, ако управляващият елит четеше и пропагандираше Бердяев, а не Илин?“, този въпрос зададе в социалната мрежа политологът проф. Добромир Добрев. Той работи по изследване, което засега нарича "Русия – двата пътя".
„Възможна ли е алтернатива на това, което се случва в Русия и има ли исторически предпоставки за такава алтернатива“, пита политологът. „В Русия има изобилие на идеи и винаги е било така. Въпросът е към кои се посяга. И към кои идеи е предразположена руската менталност“, добавя той.
Българите са уморени от живота, защото свободата предполага непрекъснати обществени усилия, твърди проф. Добрев. „Една умора от свободата ги кара да припознават неща, които те дълбоко не познават. Говоря за българските граждани, симпатизиращи на руския режим в момента. Неща, които те не познават и не знаят за какво става дума. Но понеже много хора работят да направят тази далечна химера популярна, лъскава, да я опаковат в някаква обвивка, тези усилия на хибридната война дават резултати. Така част от българите си мислят, че красивата картинка, която им се рисува е реална. Дълбоко заблуждавайки се за истинската същност на режима, който се установи в Русия след 2000 година“, обясни проф. Добрев.
За голяма част от руснаците Путин изглежда като безалтернативния лидер и това е възглед, за който руската пропаганда работи от години, твърди политологът. „Казвам пропаганда, защото информация в нормалния ѝ вид там няма от възцаряването на Путин. От информационни – телевизионните канали станаха пропагандистки. Те въведоха идеите, че няма алтернатива, че Западът е прогнил, че всички са лоши, че на фона на завистта към Русия за нейните безкрайни земи и ресурси, трябва да има силна фигура, която да устоява независимостта на Русия. Така нареченият суверенитет. Тази дума много се харесва от управляващите. Имаше един момент, в който хората около Путин въведоха израза суверенна демокрация, търсейки начин да се отклонят от понятието либерална демокрация. Насажда се, че трябва да има водач, на немски водач е führer. Това са идеи, които са въплътени във философията на руския философ Иван Илин. Това е една от алтернативите, за които аз говоря. Тя се е сбъднала за Русия, а не тази на Николай Бердяев.
Настъплението на Украйна в Русия може да отвори един от тези исторически прозорци, които да променят отношението на руснаците към властта, твърди проф. Добрев. „Присъствието на украински войски е силен удар срещу режима в Кремъл, чийто амбиции са да изглежда силен. Това всъщност го крепи. Силата. Ако се изгуби силата, много от руснаците биха се замислили за алтернативи“.
Възможно ли е настъплението в руските територии да постави Украйна с по-добри позиции на масата за мирни преговори? Отговор на този въпрос чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с проф. Добромир Добрев.
Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре. Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..
Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България. Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра. Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..
Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“. Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..
Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..
Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет. Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода. Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..
Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..