От поредното си удивително турне се върна вокалният квартет „Абагар“. Младите жени този път показаха друга страна на своя талант, като изпълняват църковно-славянски песнопения.
Десислава Петрова, Стефка Будакова, София Генова-Митева, Христина Вълчанова – солистки в квартета и диригентът Момчил Генов получават неочаквана покана и поемат към поредното творческо предизвикателство. Преди седмица те участваха в Международния фестивал на сакралната музика в естонския град Мустве, разположен на брега на езерото Чудское.
Поканата за участието в престижния форум идва от изтъкнатия естонски диригент Валерий Петров, който детайлно е проучвал творчеството им и техните изяви в интернет.
През тази седмица певиците са поканени в античния Дион, в полите на Олимп, където ще се включат в общ балкански концерт.
Поканата, освен от гръцкото министерство на културата, идва от Марина Сати, която тази година представи страната си на Евровизия. Нейното изрично желание е било да събере формации, които изпълняват автентичен фолклор, казва Стефка Будакова, една от солистките на "Абагар"
Чуйте още от прикачения файл за участието на Абагар на фестивала в Естония и предстоящото им гостуване в Гърция.
През 2010 година излезе първият албум на вокалния квартет "Абагар", наречен „На добро“, чиито кръстник беше директорът на Радио Шумен тогава Ивайло Савов. Записите на песните, в него също бяха направени и продуцирани от Радио Шумен.
Предстои излизането на втори албум, който неофициално носи името "Молитва" и ще събере сакралната музика, която формацията е записвала в последните месеци, обясни Стефка Будакова.
Чуйте още подробности в прикачения файл.
Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..
Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...
Шумен е длъжник на литературното наследство на Тончо Жечев, но в национален мащаб той все още не е забравен, заяви проф. Добрин Добрев, който днес участва в среща-дискусия, посветена на 95-ата годишнина от рождението на големия ни писател, хуманист и литературен критик. В същото време, казва проф. Добрев, Тончо Жечев е допринесъл много за..
Силното желание на Юндер Ремзи от Шумен да рисува се появява, когато е едва 6-годишен застава пред великолепната сграда на галерията в Силистра. Точно там, според разказа на майка му, тържествено заявява, че един ден ще стане художник. Сега 12-годишният вече артист събира смелост и картини да подреди първата си самостоятелна изложба във..
Шумен посреща фамилия Владигерови. Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще излязат на сцената на общинската зала „Проф. Венета Вичева“ тази вечер от 18:30 ч. Поводът за концерта е 125-годишнина от рождението на бележития композитор, музикант, диригент, педагог и общественик, живял в Шумен. Публиката ще се наслади не само на музикалните..
За обща изложба се събраха художничката Галина Петкова и преподавателят в Шуменския университет Мария Касчиева. Първата показва своите живописни творби, а втората фотографиите си. Експозицията „Уловен МиГ“ е подредена на първия етаж в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен, като откриването ѝ предстои тази вечер от 17:30 часа...
България е домакин на 53-тия световен конгрес на CIOFF (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства) от 25 октомври до 3 ноември. Официален партньор на ЮНЕСКО със статут Асоцииран. В рамките на конгреса ще се проведе и станалият вече традиционен празничен фолклорен концерт по случай 1 ноември - Ден на..