Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Месец по-късно - има ли "шок и ужас" в пунктовете за ГТП

Минаването на  годишен технически преглед  на автомобилите от 22 юли насам е една от най-горещите теми в обществото. Вече един месец тестването на изправността на колите се извършва според Нардеба Н-32. Още първите дни след влизането в сила на наредбата се оказа, че много от колите не могат да покрият изискванията за допустимите норми за изгорели газове. А точно този критерий е записан в графата за опасните неизправности, което е достатъчно основание колата да бъде спряна от движение, независимо че по всички други технически показатели няма отклонения. Ще ви припомним, че заради казуса с техническите прегледи на колите изпълнителният директор на Държавната автомобилна инспекция  Борислав Муеров беше освободен, а правителството спешно вкара промени в наредбата в частта й за отделените газове и срока, в който трябва да се отстрани дадена техническа неизправност. Проектът за изменение, според който отделяните газове няма да се смятат за опасна, а за значителна неизправност, както и срокът за отстраняване на неизправностите да се увеличи от 14 на 30 дни, е качен за обществено обсъждане до 11 септември. След тази дата промените трябва вече да са факт. Но дотогава прегледите в пуктовете се провеждат по сега действащите правила – 14 дни за отстраняване на неизправностите и спиране на колата от движение, ако не покрие еко нормите. Спирането от движение обаче става само при условие, че автомобилът е с вече изтекъл годишен преглед, уточни за Радио Шумен Стефан Русинов, който работи в един от пуктовете за годишни технически пунктове в Шумен. Ако колата е с все още действащ преглед, на собственика се дават 14 дни да разбере какво не е наред с изпускателната система.

Замерването на отработените газове на бензиновите коли, които са с алтернативно гориво – газ пропан бутан или метан, става и на двата вида гориво, обясни още Стефан Русинов. Основната грешка, която собствениците на такива автомобили допускат, е че карат само на газ, от което бензиновите дюзи се запушват. Затова е добре на месец или два да се изминават поне 200 километра само на бензин.

Преди да се отиде в пункта за технически преглед е добре колата да мине през сервиз, където да ѝ бъде направена пълна диагностика, препоръча Стефан Русинов.

Чуйте какво каза още той в интервюто на Людмила Борисова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

СТЕМ център за специални деца

Три СТЕМ кабинета – по математика и по природни науки – представиха днес педагозите и специалистите от Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Пред своите партньори от училища и детски градини те демонстрираха как използват новите технологии в работата си със специалните деца.  На демонстрациите присъстваха и представители на..

публикувано на 10.04.25 в 14:38

Да предадеш нататък

       Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират клуб и състезание по предприемачество. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София, специалност ,,Информатика“. Междувременно и двете работят в сферата на програмирането и дизайна. Миналата година те печелят състезание по предприемачество и..

публикувано на 10.04.25 в 08:43

Добротата е най-важна

Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен".  Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..

публикувано на 10.04.25 в 08:36

Какво не знаем за прилепите

Презентация на тема „Екологично проучване на прилепите в горски местообитания в Североизточна България“ ще представи днес уредникът от отдел „Природа“ на русенския музей Красимир Киров.  Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум. Чуйте интервюто на Петър Нейков с биолога и еколог Красимир Киров...

публикувано на 10.04.25 в 08:24

Децата и гората

По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към  ОДК..

публикувано на 09.04.25 в 13:38

Шарене на яйца с восък

Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца.    Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия  музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..

публикувано на 09.04.25 в 10:11

Цветът на гласа

С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®.   Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..

публикувано на 08.04.25 в 14:41