Жалба срещу наредбата на Министерския съвет за изчисляването на такса смет подадоха кметът на община Русе Пенчо Милков и председателят на Общинския съвет Христо Белоев във Върховния административен съд.
С документа правителството определя реда на национално равнище за изчисляване размера на таксата. Според кмета Пенчо Милков обаче, приетият нормативен акт по-скоро създава много проблеми при прилагане на уредбата, отколкото да ги решава. Възникват предпоставки за рязко увеличаване на размера на таксата битови отпадъци, което ще се отрази най-вече на физическите лица, категоричен е кметът.
В подадената жалба са изложени съображения за конкретни противоречия между приетата от МС наредба и Закона за местните данъци и такси, както и за нарушения в процедурата по приемането ѝ.
Кметът обясни, че община Русе възразява срещу конкретните правила, създадени с наредбата, но не и срещу новите принципни положения в Закона за местните данъци и такси, според който, от 1 януари 2025 г., размерът на таксата трябва да се определя по принципа „замърсителят плаща“.
Друг аргумент в жалбата е, че промяната в досегашния ред трябва да се случи поетапно във времето, за да се създадат условия местните администрации да настроят съществуващите си системи за нейното прилагане. Общините имат нужда да подготвят и разяснителна кампания, с която да информират населението за промените във формирането на таксата.
Върховният административен съд върна делото за конкурса за обществен посредник в Русе обратно на Административния съд за разглеждане по същество. Поводът е жалба на областния управител Драгомир Драганов срещу решението на Общинския съвет да обяви конкурс за заемане на поста. По-рано Административният съд в Русе беше оставил жалбата без разглеждане,..
Еврото е не просто нова валута – то е нов език на доверието, който България започва да говори редом с партньорите си от Европейския съюз. Това каза вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов при откриването в Русе на информационно събитие от националната кампания за въвеждане на еврото в България. Това съобщават от..
Учителите всеки ден изземват ножове, но няма да слагаме металдетектори във всички училища. Това каза в Русе министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който е в дунавския град заедно с вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов за среща, която е част от Националната информационна кампания за въвеждане на еврото в..
Продължават проверките на речните корита и дигите в Русенско, съобщи областният управител Драгомир Драганов. Към този момент част от бреговете и дигите на вътрешните реки са обрасли с многогодишна гъста храстовидна и дървесна растителност. Проводимостта на реките на места е намалена. Инспекцията започна миналия понеделник, като тя продължава..
Екоактивистът и депутат от Русе Иван Белчев посети язовир „Николово" в лесопарк „Липник" и констатира, че ситуацията с дигата е под контрол. На място вече се извършват сондажи за подготовка на техническо укрепване на малката част от откоса, който беше засегнат от свличането на земна маса след обилните дъждове, съобщи Белчев. "Важно е сега да се..
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ще бъде днес Русе, където ще участва в поредица от събития и срещи. В 10:00 часа в сградата на община Русе вицепремиерът ще открие информационно събитие от националната кампания за въвеждане на еврото. По-късно през деня Караджов ще се срещне с кметовете от региона по инициатива..
Мобилната изложба „Местна кухня в четири сезона“ ще бъде открита днес - 21 октомври, от 12:00 ч. в Историческия музей в Русе. Автори на изложбата са етнографите Искра Тодорова, Десислава Тихолова и Николай Ненов. „Местна кухня в четири сезона“ представя рецепти, вкусове, знания и разкази за културата на хранене в Русенско. Изложбата е изградена..