Всички язовири в Русенско са в добро експлоатационно състояние и до момента не е констатирано изграждането на незаконни строежи и съоръжения, които да затрудняват нормалното им функциониране, съобщават от общинската администрация. Това показват проверките на сформираната за целта междуведомствена комисия от областния управител Драгомир Драганов.
Не такава е обаче ситуацията с реките. В по-голямата си част бреговете и дигите на вътрешните реки са обрасли с многогодишна гъста храстовидна и дървесна растителност. Проводимостта на речните легла е намалена, вследствие на струпвания от нанос и тлак в тях. Въпреки това, по дигите на реките не са установени места с видими пропадания или прокопавания, застрашаващи целостта им. За дейностите по почистване на растителността и осигуряването на необходимата проводимост Драганов ще търси финансиране от държавния бюджет.
Увеличават таксата за битови отпадъци в община Две могили, област Русе. От следващата година тя ще се повиши средно с 48 процента. Това предложение на кмета Божидар Борисов беше прието днес на заседание на Общинския съвет, съобщава БТА. Така от 11,5 промила таксата ще бъде вече 17 промила. "Ако таксата за битови отпадъци за къща, в която..
С 15 хил. лв. по програма „Създаване 24“ на Национален фонд „Култура“ ще бъде подкрепен проектът „Четем Русе“. Той е събрал 96 точки, което му отрежда второ място сред одобрените за финансиране проекти в направлението. Инициативата е на Сдружение „Културни пространства“ в сътрудничество с Регионална библиотека „Любен Каравелов“. Предвижда се..
Пускат движението в българския участък на Дунав мост при Русе и в двете ленти от 13.00 часа днес (20.12.). Мярката ще важи до 7 януари включително, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Целта е за предстоящите Коледни и Новогодишни празници всички превозни средства да преминават без ограничения. По този начин на пътуващите се осигурява..
С доживотна присъда приключи на последна инстанция пред Върховния касационен съд делото за убийството на 57-годишна аптекарка от Русе. На 11 януари 2022 г. двама мъже отвлекли жената, като единият се представил за служител на МВР. След това я принудили да им даде 65 хиляди лева. Убили я с особената жестокост, като разчленили тялото, а останките..
Новият дървен пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“ в Русе бе открит официално днес от кмета Пенчо Милков. Според инж. Румен Йовчев, ръководил изграждането, това е най-дългият дървен мост в страната. Дизайнът включва стъклен парапет и 7 стъклени прозореца, част от пода, които ще позволят на преминаващите да наблюдават езерото. Впечатление..
Двете русенски села Сваленик и Церовец ще бъдат обслужвани от ВиК – Русе, а не от разградския оператор, както беше досега. Близо десет години продължи процедурата по прехвърляне на ВиК активи между населени места от областите Русе и Разград. Активите включват елементи от водопреносната мрежа, помпени станции и други ВиК съоръжения...
Нова програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета прие Общинският съвет в Русе. В програмата са заложени масова кастрация на бездомни кучета. Предвижда се насърчаване на осиновяването на животни, както и повишаване на информираността и културата на гражданите по отношение на грижите за домашните любимци. Ще се извършва..