Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство.
„Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той.
Каскадите с мотори са много популярни в социалните мрежи. По цял свят шоу програми на две колела пълнят арени или стадиони. Но е необичайно да видиш летящи мотори под купола на цирка.
„Много голям ефект създават моторите при завършването на програмата. Много повече адреналин има“, обясни Свилен Кехайов.
Артистите на две колела са изключително предпазливи по време на каскадите, защото знаят колко опасна може да е всяка тяхна грешка. Каскадите с мотори всъщност са детската мечта на Михаил Кехайов, който е израснал в цирка с баща си.
„Аз съм един голям мечтател. Минаха много години, преди да убедя семейството си, че е време да направим това в цирка. Вече съм на 28 години, а това нещо го мечтая от 4 или 5-годишен“, разказа Михаил.
В трупата на Свилен Кехайов има артисти от Украйна. „Навремето се опитвахме да ги вкарваме с визи. Сега войната облекчи техния режим. Те идват като бежанци и ние по-лесно им оправяме документите за работа“, обясни ръководителят на трупата. Той допълни, че украинската циркова школа е отлична и артистите от нападнатата държава са плюс за всяка програма.
Заедно с украинците на манежа излиза и артист от Русия. Това не създава конфликти в екипа, каза Кехайов. „Ние всички сме от един славянски народ. Войната, която е на политическа основа, не би трябвало да се отразява на гражданите“, добави той.
Започне ли строежът на новия стадион обаче, Шумен остава без площадка, където може да се настани цирк, предупреди Свилен Кехайов. Това е сериозен проблем и в други големи градове.
„Може да имаш най-хубавия цирк, но като няма къде да го сложиш. Какво става? Все едно го нямаш. Много е обидно, защото нито една институция не се интересува от нашата дейност“, каза той.
Кехайов призовава местните власти в по-големите градове да помислят за терени на открито. Там могат да се организират не само циркови спектакли, но и да се разполагат пътуващи увеселителни паркове, да се организират фестивали или спортни прояви.
Трупата на Свилен Кехайов се надява, че температурите ще им позволят да работят и през ноември, но отсега мислят каква да е програмата за следващия сезон, който започва през март 2025.
Подробностите чуйте в репортажа на Стоян Стоянов.
Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..
Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет. Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода. Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..
Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..
24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..
Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..
Очакваният ръст на доходите и в държавния, и в частния сектор не би могъл да се случи, ако бюджетът се забави прекалено много, заяви за Радио Шумен Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Според него двуцифреният годишен ръст на реалната средна заплата от 2024 г. ще понамалява..