Проектът за замяна на печките на дърва и въглища с климатици в община Шумен се бави.
„Причината са процедурите по обществените поръчки, които са около 11. Предстои фирмата изпълнител на проекта за чист въздух да открие офис в Шумен и приемни в селата от общината за прием на заявления. Очаква се и да бъде избрана и организатор на мащабната рекламно-информационна кампания по проекта. Едва тогава ще започне приемането на заявления на желаещите да заменят печките си на твърдо гориво с по-екологични уреди. Това най-вероятно ще стане възможно за следващия отоплителен сезон“. Това каза заместник-кметът по европейски политики, екология и туризъм Даниела Русева.
Целта на проекта за чист въздух е със смяната на уредите за отопление да се намалят фините прахови частици в Шумен и селата. Подалите заявление за получаване на безплатния отоплителен уред ще минат през оценка, която ще извърши комисия. Хората ще могат да кандидатстват за до три климатика. Друга възможност за замяна на печките на твърдо гориво е камини на пелети.
Има много критерии, според които ще бъдат класирани кандидатите - квадратурата на жилището, колко хора живеят в имота, има ли живеещи на възраст над 70 години, деца до 2 години, има ли човек с увреждания и ред други условия.
След това те ще трябва да осигурят възможност на проверяващите да оценят ефективността на извършената промяна. Според предварителната информация, със средства от проекта ще бъдат закупени 9400 климатика, 16 термопомпи и 220 камини на пелети за домакинства в Шумен и в селата от общината.
Чуйте интервю на Мина Денева с Даниела Русева.
При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..
В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова. Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...
Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане. Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“. Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..
Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..