Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приз за русенския музей

Снимка: РИМ Русе

Отличия с приза „Най-добри практики 2024 г.“ бяха връчени на XIII-ия годишен консултативен форум на културните маршрути на Съвета на Европа, който се проведе преди дни във Вишеград, Унгария. Регионалният исторически музей в Русе е единственият представител за България в проекта, в който си партнират общо 14 организации от 10 държави. 

#RomansWineDanube си поставя за цел да насърчи социално-икономическото развитие на Дунавския регион чрез прилагане на съвместни концепции за културен туризъм и изграждане на единни туристически продукти. Проектът се основава на мрежата, създадена като част от сертифицирания културен маршрут „Римските императори и Дунавския път на виното“, в която активностите в различни региони от страните участнички се реализират около археологически обекти и паметници, свързани с Римската империя през периода на Късната античност. 

Отличените дейностите по анализ на условията за остойностяване на културното наследство и реализиране на добавени стойности от неговата употреба в българска среда бяха приложени за обектите Кале Широково и Римска крепост „Сексагинта Приста“. 

През следващата година проектът #RomansWineDanube ще осъществи поредица от фестивали на римското наследство и виното, като през май 2025 г. ще се разгърне Римски пазар на Сексагинта Приста в Русе.


По публикацията работи: Стефка Савова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътищата на Румен Райнов

Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..

публикувано на 21.11.24 в 13:53

Операта в Русе получи дарение

120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..

публикувано на 21.11.24 в 09:41

Цигулково дуо на шуменска сцена

Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате.  Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..

публикувано на 21.11.24 в 09:33

Памет за професора

Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..

публикувано на 20.11.24 в 14:14

Кино в длан

57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен.  Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...

публикувано на 20.11.24 в 08:57

Млади звезди в Шумен

ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група –  до 7 години; II група – от 8 до 11..

публикувано на 19.11.24 в 11:48

Книга за Ататюрк на фокус в Шумен

Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..

публикувано на 15.11.24 в 13:11