Отличия с приза „Най-добри практики 2024 г.“ бяха връчени на XIII-ия годишен консултативен форум на културните маршрути на Съвета на Европа, който се проведе преди дни във Вишеград, Унгария. Регионалният исторически музей в Русе е единственият представител за България в проекта, в който си партнират общо 14 организации от 10 държави.
#RomansWineDanube си поставя за цел да насърчи социално-икономическото развитие на Дунавския регион чрез прилагане на съвместни концепции за културен туризъм и изграждане на единни туристически продукти. Проектът се основава на мрежата, създадена като част от сертифицирания културен маршрут „Римските императори и Дунавския път на виното“, в която активностите в различни региони от страните участнички се реализират около археологически обекти и паметници, свързани с Римската империя през периода на Късната античност.
Отличените дейностите по анализ на условията за остойностяване на културното наследство и реализиране на добавени стойности от неговата употреба в българска среда бяха приложени за обектите Кале Широково и Римска крепост „Сексагинта Приста“.
През следващата година проектът #RomansWineDanube ще осъществи поредица от фестивали на римското наследство и виното, като през май 2025 г. ще се разгърне Римски пазар на Сексагинта Приста в Русе.
„Геометрия на душата“ – авторската постановка на Алек Чурчич от „Театър плюс“, Испания спечели наградата за най-добър спектакъл на Международния фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ в Търговище. Отличието за най-добра режисура е трансформирана, с единодушно решение на журито, в награда за най-добър актьорски ансамбъл. Тя се присъжда на..
Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова „Шишарки“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“, която спечели отличието за спектакъл. Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и..
Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг ще гостува в къща „Баба Райна“ в Шумен днес, за да представи своята книга "Морската градина". Тя е потомък на български евреи, спасени в годините на Втората световна война. Това е една специална книга, която разказва за българските евреи през Втората световна война. Романът описва спомените на бащата..
Гостуваща изложба в Исперих ще покаже „заключени във времето“ движими културни ценности, открити в древния Абритус. Официалното откриване на мобилната експозиция на Регионалния исторически музей в Разград е на 16 май, съобщиха от Историческия музей в Исперих. Тя ще бъде подредена в сградата на музея на ул. „Цар Освободител“ №6. Автори на..
Археологическият музей "Велики Преслав" отново ще се включи в Европейската нощ на музеите на 17 май, съобщиха от културния институт, цитирани от БТА. На 17 май е откриването на изложбата "Болести и лечение през вековете" на Национален антропологичен музей при БАН и Регионалния исторически музей (РИМ) - Шумен, като Археологическият музей във Велики..
„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..
Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..