Покрай европейските избори през юни много родни политици се докоснаха за първи път до социалните мрежи, предпочитани от младежите, ТикТок и Инстаграм. Това повиши процента на гласуващите в най-ниската възрастова група у нас, каза за Радио Шумен Ивайло Илиев, политолог и представител на „Националния младежки форум“.
„Социалните мрежи и техните алгоритми продължават да задълбочават разделенията помежду ни. Успяват да прокарат пропаганда и дезинформация“, каза Ивайло Илиев. Това че в социалните платформи много лесно могат да бъдат ограничени инакомислещите започва да затваря симпатизантите на конкретни политически сили във все по-малки балони и позволява радикализиране, добави политологът.
Преди изборите за 51-овото Народно събрание алгоритмите в социалните мрежи продължават да пробутват кратки политически видеопослания, които предизвикват гневни реакции. А точно гневът трябва да отведе избирателите до урните.
Негативните послания се вписват в тенденцията за протест срещу мейнстрийм партиите, медиите и темите. „Става въпрос за малка, но на моменти доста радикална група, която си живее в някакъв не просто социален балон, а в наистина нещо като секта. Те не следят големите процеси, не влизат в дълбочина. Продават доста популистки послания. Успяват да пропагандират идеи, които после няма как да се реализират“, разказа Илиев.
От такива групи, попаднали в Парламента, няма голям смисъл, категоричен е младият политолог, защото те нито познават процедурите, политическия процес или дори правилата на демокрацията. „Те влизат в Народното събрание и изразяват протестния вот, който в последствие не бере никакви резултати“, добави той. Това няма да попречи в следващите години на такъв тип формации, покълнати и пораснали в социалните мрежи – да избиват в политическия живот у нас.
Ще ограничат ли избирателната активност безспирните тролски атаки в социалните медии срещу популярни политически лица у нас? Могат ли новите инфлуенсъри в ТикТок (като Мими Шишкова и Боряна Йовчева) да мотивират младежката си аудитория да излезе и да гласува? Отговори на тези въпроси чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с младия политолог Ивайло Илиев.
Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..
Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..
Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието. От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..
Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват. Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..
Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година. На 21 години Мария Керчева на..
Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..
С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички. Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..